czwartek 7 grudnia 2023     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O dziennikarskiej manipulacji i nadinterpretacji
Publikujemy wyjaśnienie Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze w sprawie przestrzegania Prawa prasowego.

"Apelujemy o przestrzeganie Prawa prasowego i etyki dziennikarskiej.

W publikacji zamieszczonej w Gazecie Lubuskiej w wydaniu z 18 lipca 2022 r., autorstwa redaktora naczelnego tego tytułu Janusza Życzkowskiego – zarówno tytuł: „Atak na niezależność „Gazety Lubuskiej”, jak i nadtytuł „Zarząd Województwa chce zmieniać skład redakcji” brzmią absurdalnie i są wynikiem nadinterpretacji i manipulacji.

Red. nacz. Janusz Życzkowski przywołał w swoim artykule fragmenty pisma, które 14 lipca 2022 r. skierował do niego Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego Paweł Kozłowski. I tak, jak mają w zwyczaju redaktorzy i dziennikarze GL, piszący o działaniach Zarządu Województwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego – z pisma wybrano tylko te fragmenty, które pasowały do uwiarygodnienia nieprawdziwej tezy zawartej w tytule i nadtytule publikacji.

Na pismo Rzecznika Prasowego Zarządu Województwa Lubuskiego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Zachęcamy redakcję do wykazania się odwagą i opublikowania pisma Rzecznika w całości.
Ponadto wyjaśniamy, iż Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak nie nalegała na spotkanie z Prezesem Oddziału Polska Press w Zielonej Górze Grzegorzem Widenką. Do podobnych spotkań pomiędzy marszałek, a prezesem oddziału G. Widenką, podczas których omawiane były projekty realizowane przez gazetę czy zasady współpracy na linii urząd marszałkowski – redakcja, dochodziło już wcześniej.

Prezes Widenka, wiedział, jaki będzie temat spotkania, tj. publikacje redakcji Gazety Lubuskiej o samorządzie województwa lubuskiego z pominięciem zapisów prawa prasowego, przyjął zaproszenie i w sobotę przyszedł do Urzędu Marszałkowskiego w towarzystwie prawnika. Marszałek Polak towarzyszyli radca prawny urzędu oraz rzecznik zarządu województwa.

Spotkanie miało charakter oficjalny. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaproponowała nawet wspólne zdjęcie i publikację informacji ze spotkania na oficjalnym portalu urzędu lubuskie.pl. Prezes Widenka odmówił.

Rzeczywistą intencją pisma Rzecznika była troska o to, aby przekazywano opinii publicznej prawdziwe informacje. Pokazują to poniższe fragmenty tego pisma, których z oczywistych powodów nie przytoczyła GL.

„Zgodnie z art. 1 Prawa prasowego prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Z tym uprawnieniem prasy nikt nie polemizuje, jednak brak jest zgody na nagminne łamanie wskazanej w tym artykule przesłanki rzetelnego informowania obywateli”.

„Działając, jako Rzecznik Prasowy Biura Zarządu, wyrażam protest i apeluję o przestrzeganie prawa! Łamanie podstawowych norm prawnych Prawa prasowego i etyki dziennikarskiej musi być wyraźnie potępiane. Brak reakcji skutkuje bowiem godzeniem się na wprowadzanie społeczeństwa w błąd w ważnych dla niego kwestiach, a na to nie można się godzić”.

„W pełni akceptując fakt, że niezbywalnym prawem dziennikarza jest prawo do krytyki, a więc do oceny przedstawianych faktów, wzywam jednak do respektowania podstawowych norm Prawa prasowego i apeluję o rzetelne i wszechstronne gromadzenie materiałów, a w konsekwencji do rzetelnego i godnego wolnych mediów informowania opinii publicznej o ważnych dla niej kwestiach. Prawo do informacji i wolność słowa oraz prawo do krytyki również podmiotów publicznych ma swoje granice i podlega ocenie przez sądy w przypadku wystąpienia na drogę sądową. W interesie społecznym jest, aby informacje były prawdziwe i rzetelne. Natomiast wybiórcze, jednostronne zbieranie informacji i nie konfrontowanie ich ze wszystkimi stronami skutkuje przekazywaniem opinii publicznej informacji nieprawdziwych (…).”

Jak nierzetelna jest praca dziennikarzy GL, pokazuje właśnie artykuł z 18 lipca 2022 r. Poza manipulacją tekstem pisma Rzecznika, nawet zdjęcie wprowadza opinię publiczną w błąd. Nie podano miejsca i okoliczności jego wykonania.

My więc wskażemy: zdjęcie pochodzi z 2016 roku z konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, na której byli obecni dziennikarze różnych mediów regionalnych."

Zdzisław Haczek

Biuro Prasowe Gabinetu Zarządu
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

19 lipca 2022 08:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


I czemu tu się dziwić - obecna GL to przecież organ PZPRu/Polskiej Zjednoczonej PRawicy .
Marek z Rybakowa, 20.07.2022, 21:52, 5.172.255.41 ##

Posłuchajcie po wakacjach, po 12.10 program "otwarty mikrofon radia zachód". Tam widać, jak można mających inne zdanie ""spacyfikować", przerywanie, wyłączanie, ośmieszanie....i nawet pan wymieniony na początku artykułu tam się udziela.
Takie fjne radio, taka niezła gazeta lokalna i tyle....
Anonim_1858, 20.07.2022, 22:35, 83.20.91.219 ##

W artykule brakuje kontekstu sprawy, czyli pracy za seks, skargi kobiety do zaufanej posełkini, która tylko rozmawiała z Urzędem Marszałkowskim. Teraz nikt nic nie wie, posełkini, marszałkini, spychologia. Wypróbowana metoda - nabrać wody w usta,a każda afera sama minie. Bezradni nieporadni politycy, jak widać dobrzy w zastraszaniu i mobbingu na każdym szczeblu.
Wielkie słowa na tęczowych paradach o prawach i równości, a na co dzień seksizm i mobbing ma się dobrze w półświatku.

A skoro w czerwonym województwie, czerwona gazeta (spadek po PZPR jak ktoś pisze) nagłaśnia skandal, musiała zostać przekroczona granica wytrzymałości i kolesiostwa.
Może tym razem jaśnie panująca marszałek ze świtą wreszcie poleci.
Anonim_4235, 23.07.2022, 12:16, 37.248.250.27 ##

W tym kraju wszystko stoi na głowie. Pani najpierw wpisuje się do PO, potem o mobingu informuje marszalka czy innych polityków. Póki co jest słowo za slowo, a od takich spraw jest prokuratura nie politycy. Czyzby sama chciała załatwić coś politycznie? Mnie marszałek ni ziebi ni grzeje, ale na kilometr czuć polityczny atak przeciwników. Ciekawe ilu da się na to nabrać. No i swoją drogą sprawa tzw. dziennikarza też jest gruba. Kto zatrudnia takich skompromitowanych ludzi?
Anonim_4973, 23.07.2022, 14:44, 188.146.134.125 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu dotyczącym Nowej Umowy Paradyskiej marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. W poniedziałek, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Scena System" S.C. Rafał Szafrański Paweł Szafrański

ul. Staszica 11 b lok. 8, Gorzów Wlkp.
tel. 601 551 533
branża: Audiowizualne systemy <czytaj dalej>
"Dabo" Firma Handlowa Dariusz Borowy

ul. Mieszka I 32, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 22 03
branża: Obuwie - hurt <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Idealnego świata nie ma
Spektakl naszpikowany nowoczesną technologią, z wirtualną rzeczywistością a w niej ... <czytaj dalej>
Zaufanie, zgoda, miłość i... przebaczenie
Jedni poznali się na Dolnym Śląsku, inni w Nowinach Wielkich, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
admin ego:
Kolejny Gontowcowy bzik
Ponieważ zapory i elektrownie są – obok starych cmentarzy i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota Salamanka
Salamanka ma różne przydomki. Niektórzy mówią o niej „mały Rzym”, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej