sobota 2 marca 2024     Halszka, Helena, Radosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Marszałek podsumowuje rok 2022

- Budujemy mosty, tworzymy warunki do gospodarczego rozwoju, inwestujemy w zdrowie Lubuszan i dziedzictwo kultury – tak marszałek Elżbieta Anna Polak podsumowuje to, co wydarzyło się w regionie 2022 roku.

Jaki był ten rok? Na pewno pełen inwestycji:
  • oddaliśmy do użytku Centrum Kreatywnej Kultury,
  • zakończyliśmy budowę mostu na Odrze w Milsku,
  • otwarte zostało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka,
  • skończyliśmy również termomodernizację Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i rozpoczęliśmy budowę Oddziału Intensywnej Terapii,
  • Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu ukończył modernizację oddziału geriatrii,
  • otworzyliśmy izbę przyjęć i nowe poradnie w szpitalu Obrzycach,
  • rozpoczęliśmy termomodernizację kolejnych oddziałów w Ciborzu i jednostek ochrony zdrowia w Gorzowie Wlkp.,
  • rozpoczęła się budowa oddziału rehabilitacji w Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie.
- Warto podkreślić, że nasze osiągnięcia dostrzeżone są też poza regionem: w rankingach zajęliśmy jako województwo drugie miejsce w Polsce pod względem zamożności per capita - przypomina marszałek. - I jesteśmy skuteczni, złożyliśmy skargę przeciwko niesprawiedliwemu podziałowi alokacji na nową perspektywę i wygraliśmy dodatkowe 53 mln euro, dzięki temu mamy najbogatszy program w historii regionu: 915 mln euro - dodaje.

Ochrona zdrowia to priorytet

W 2022 r. w Lubuskiem odbyło się osiem Pikników Zdrowia i Profilaktyki: w Gorzowie Wlkp., Lubięcinie, Wschowie, Zaborze, Lubniewicach, Osiecznicy, Przytocznej, Iłowej. Promocja zdrowego stylu życia była także elementem Święta Województwa Lubuskiego obchodzonego w Słubicach, Pszczewie, Żarach, Dąbiu i Kożuchowie.

Przyszli lekarze otrzymali 70 marszałkowskich stypendiów, przyznano też 30 stypendiów dla położnych i pielęgniarek.

Dzięki samorządowemu programowi in vitro do tej pory urodziło się 90 dzieci, a w tym roku mamy kolejne 44 ciąże. W zakresie polityki regionalnej region musi jednak sprostać wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem. Lubuskie wypadło z grona milionowych regionów. Tylko w ciągu dekady ubyło 32 tys. mieszkańców.

Katastrofa ekologiczna w Odrze
- Klęska na Odrze to z pewnością ponura karta z kalendarza 2022 roku - mówi Elżbieta Anna Polak. - Wędkarze zostali pozostawieni sami sobie, rządzący udawali, że takie mamy okoliczności przyrody... Ale tu w Lubuskiem szybko wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Pracuje zespół ekspercki, w skład którego wchodzą przedstawiciele uniwersytetów i samorządów: Śląska, Opolskiego, Dolnośląskiego, Lubuskiego, Zachodniopomorskiego i Brandenburgii. Nie mamy wątpliwości, podobnie jak eksperci z Polskiej Akademii Nauk, że to nie natura, a głównie działalność człowieka przyczyniła się do śnięcia ton ryb. Niekontrolowany zrzut ścieków przemysłowych, prace budowlane prowadzone na dnie rzeki, niski poziom wody i wysokie temperatury - to wszystko razem spowodowało namnażanie się toksycznych alg. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ta katastrofa wciąż trwa, dlatego pracujemy nad diagnozą całego ekosystemu Odry w celu przygotowania programu jej rewitalizacji - wyjaśnia marszałek.

Wspieraliśmy uchodźców z Ukrainy
Już w pierwszym tygodniu agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę, na Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego ruszyło Centrum Pomocy Ukrainie. – Tu prym wiodły organizacje pozarządowe, ale samorząd także organizował pomoc na szeroką skalę dla uchodźców w regionie, a na Ukrainę wysyłaliśmy niezbędną pomoc: ambulanse, leki, środki opatrunkowe. Ogółem przeznaczyliśmy na ten cel 7,5 mln zł z samorządowego budżetu. Obecnie Szpital Kliniczny w Zielonej Górze zatrudnia 18 specjalistów z Ukrainy, a szpital w Gorzowie - 46. Wspólnie z innymi samorządami udało nam się przygotować Białą Księgę pomocy Ukrainie, która jest takim drogowskazem, według którego w ramach zespołu pomocy Ukrainie wspólnie z przedstawicielami rządu wciąż pracujemy nad długotrwałym programem pomocy uchodźcom – mówi marszałek województwa lubuskiego.

Wyzwania i plany na przyszłość

W przyszłym roku zakończy się budowa Parku Technologii Kosmicznych. Jest szansa utworzenia w Lubuskiem oddziału Europejskiej Agencji Kosmicznej. W Nowym Kisielinie powstanie też budynek pasywny oparty na odnawialnych źródłach energii. - Od dekady tworzymy Lubuskie jako miejsce zielone i nowoczesne, chcemy być w awangardzie energooszczędnego budownictwa i jednocześnie chronić klimat - uzasadnia inwestycję marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wydatki po raz pierwszy w historii samorządu wojewódzkiego przekroczą miliard złotych. - Zadbamy odpowiednio o nasze wydatki bieżące w związku ze wzrostem kosztów energii, ale nie kosztem inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy o zaciągnięciu kredytu w wysokości 200 mln zł - mówi marszałek.

Największe koszty stanowią inwestycje drogowe. W projekcie budżetu na 2023 rok na infrastrukturę i komunikację zapisano 382 mln zł. Planowana jest budowa obwodnicy Nowej Soli, Drezdenka, Kosieczyna i Chlastawy, modernizacja drogi w Miodnicy, rozbudowa terminala odlotów w Porcie Lotniczym Zielona Góra-Babimost, współfinansowanie organizacji połączeń lotniczych. Najwięcej środków trafi na zwiększenie dotacji dla Przewozów Regionalnych w celu przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu: 118 mln zł.

- Będą stypendia dla lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz utalentowanej młodzieży. W ramach budżetów obywatelskich wesprzemy grantami inicjatywy młodych, seniorów, organizacji wiejskich. Powstanie Lubuska Platforma Innowacji i projekt Inkubatora Młodych, który będzie realizowany w ramach funduszy europejskich nowej perspektywy - zapewnia marszałek. - Wśród inwestycji kulturalnych, które od przyszłego roku będą oddane Lubuszanom, trzeba wymienić teatr lalek! - dodaje.

- Mi osobiście najbliższe są inwestycje w zdrowie - przyznaje Elżbieta Anna Polak. - Kontynuujemy zadania rozpoczęte w tym roku. Spore środki w nowym budżecie chcemy przeznaczyć na onkologię i psychiatrię oraz rewitalizację starego szpitala w Gorzowie przy ul. Walczaka, gdzie powstanie Centrum Usług Wspólnych. - To będzie budżet trudny, ale możliwy do realizacji własnymi siłami, gdyż niestety wciąż w Polsce nie mamy środków z KPO, nie ruszyła też nowa perspektywa z funduszu spójności UE - podsumowuje lubuska marszałek.

LUM


31 grudnia 2022 08:20, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
MAXIMA Zabawki Drewniane

ul. Śląska 96, Gorzów Wlkp.
tel. 609 286 304
branża: Zabawki - hurt <czytaj dalej>
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

ul. Kazimierza Wielkiego 65 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 49 52
branża: Szkoły - ponadgimnazjalne <czytaj dalej>

Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
Ukryli je w żywności
KAS zatrzymała narkotyki. Były ukryte w pojemnikach z żywnością. Funkcjonariusze z ... <czytaj dalej>
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
admin ego:
Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
admin ego:
Taka wiosna
Wybraliśmy się wczoraj na rekonesans w nasze najbliższe lasy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej