niedziela 10 grudnia 2023     Julia, Judyta, Daniel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oczywisty konflikt interesów
eGorzowska - 12345_PRumSTQ4QdPW8bJOAC8.jpgPublikujemy list, który przesłał do redakcji Jerzy Wierchowicz.

Zgodnie z przepisem art. 6 pkt 2 ustawy „o wojewodzie i administracji rządowej” wojewoda jest zobowiązany do zapewnienia współdziałania wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej. Wojewoda Dajczak obowiązku tego nie wypełnia. Wręcz przeciwnie, postawa jego jako przedstawiciela administracji rządowej jest zaprzeczeniem wykonania tego obowiązku. Od początku swojej kadencji, od końca roku 2018 nie uczestniczył w żadnej sesji Sejmiku Lubuskiego jako organu samorządowego. Sesji odbyło się 50. Nieliczni jego przedstawiciele na poszczególnych sesjach z reguły nie zajmowali istotnego stanowiska w ważnych dla województwa sprawach. Nie może więc być mowy o jakimkolwiek współdziałaniu Wojewody z organami administracji samorządowej.

Taka postawa Wojewody świadczy o demonstracyjnym lekceważeniu ustawowego obowiązku, o braku szacunku dla prawa, a przede wszystkim o braku zaangażowania w rozwiązywanie ważnych dla mieszkańców województwa problemów.

Przykładem pasywnej postawy Wojewody był jego brak aktywności w zwalczaniu skutków katastrofy ekologicznej na Odrze w roku ubiegłym. Jedynym dającym się zauważyć jego zachowaniem w tej sprawie był spektakularny przelot śmigłowcem nad obszarem katastrofy, zakończony stwierdzeniem, iż masowe zatrucie ryb w rzece Odrze istotnie ma miejsce.

Cały ciężar walki ze skutkami tej katastrofy spoczywał na samorządzie województwa, samorządach lokalnych, wędkarzach i mieszkańcach, i tylko dzięki ich wysiłkom udało się zminimalizować jej skutki.

Nie ma potrzeby wykazywać dalszych zaniedbań Wojewody wobec najważniejszego zarzutu, jaki należy mu postawić, tj. jego zachowania groźnego dla życia i zdrowia mieszkańców, polegającego na sabotowaniu, wręcz zwalczaniu bardzo ważnej sprawy, jaką jest konieczność utworzenia oddziału kardiochirurgicznego w wojewódzkim szpitalu w Gorzowie Wlkp. Sytuacja w tej sprawie jest dramatyczna. Umieralność mieszkańców naszego województwa z powodu chorób układu krążenia jest najwyższa w Polsce i taki stan trwa od lat. Są to dane oficjalne.

By zmienić na lepsze tę sytuację, poprawić ten tragiczny bilans, od kilku lat zabiega Dyrekcja szpitala w Gorzowie, czyniąc starania o utworzenie oddziału kardiochirurgii. Dzisiaj jedynym szpitalem z takim oddziałem jest w naszym województwie szpital w Nowej Soli.

Wojewoda od prawie trzech lat jest przeciwny tej inicjatywie. Pisząc wprost, kryje się za jego postawą oczywisty konflikt interesów na linii pieniądze publiczne a interes prywatny. Otóż w szpitalu w Nowej Soli prywatna spółka w wydzierżawianych pomieszczeniach wykonuje świadczenia z zakresu kardiochirurgii, na zasadzie wyłączności, posiadając kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Właścicielem i prezesem tej spółki jest konsultant wojewódzki ds. zdrowia. Jest oczywistym, iż tenże nie jest zainteresowany w powstaniu innego oddziału kardiochirurgii w naszym województwie ze względów merkantylnych. A w interesie mieszkańców, leży to, by na północy województwa powstał oddział kardiochirurgii, oparty o wieloprofilowy szpital publiczny, jakim jest szpital w Gorzowie Wlkp. Tak, by chorzy z całego województwa mieli szybszy, łatwiejszy, dostęp do leczenia. Nie leży to natomiast w interesie spółki działającej w szpitalu w Nowej Soli czyli w interesie jej właściciela czyli konsultanta ds. zdrowia przy Wojewodzie Lubuskim.

Konflikt interesów jest oczywisty. Wojewoda mimo wielu uchwał samorządów lokalnych, także Sejmiku Lubuskiego, wniosków przedstawiających tę sytuację, stawianych przez dyrekcję szpitala w Gorzowie, wniosków popieranych przez mieszkańców Gorzowa w postaci ponad 12 tysięcy podpisów, utrzymuje ten stan faktyczny, nie odwołuje konsultanta, nie likwiduje oczywistej niemal korupcjogennej sytuacji, trwa z niewiadomych względów – a których można się domyślać – na stanowisku, iż nic złego się nie dzieje.

Sprawa jest bulwersująca, gdyż szpital w Gorzowie jest doskonale przygotowany do otwarcia oddziału kardiochirurgii. Posiada kadrę, sprzęt. Brak jedynie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia uwarunkowanego akceptacją Ministra Zdrowia, a tej nie ma, gdyż Wojewoda, kierując się interesem prywatnej spółki, przedstawia negatywną opinię co do powołania oddziału, sporządzoną przez swojego konsultanta ds. zdrowia, żywotnie zainteresowanego tym, by taki oddział nie powstał ze względów, o których wcześniej wspomniałem.

„Naszym priorytetem będzie onkologia i kardiologia. Rak i choroby serca są ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich. To jedne z największych zagrożeń zdrowotnych w naszym kraju”. Powiedział premier Mateusz Morawiecki na I posiedzeniu Sejmu 19.11.2019 wygłaszając expose. Ideę powstania oddziału kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu popiera europoseł Elżbieta Rafalska, która skierowała list w tej sprawie do Prezesa szpitala gorzowskiego.

Czy w tej sytuacji utrzymywanie pana Władysława Dajczaka na stanowisku Wojewody służy dobru obywateli? Gdy działa on na szkodę województwa? Gdy toleruje skandaliczną sytuację na styku pieniądze publiczne-pieniądze prywatne, nawet działa wbrew priorytetom własnego rządu? Odpowiedź jest jedna. Po stokroć nie.

Jerzy Wierchowicz
foto archiwum redakcji


22 lutego 2023 13:56, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Żenująca i prymitywna manipulacja obrazem - odpowiednio dobrane zdjęcie by pokazać nielubianego wojewodę przy liście lubianego polityka preferowanej opcji politycznej. Niektórzy nie wyrastają z krótkich majteczek choć mają długie obiektywy.
Anonim_2178, 22.02.2023, 18:32, 31.0.180.101 ##

Jaki pan taki kram, bezduszność i tak zwane olewanie swoich obowiązków stało się normą w tym nierządzie.
Anonim_7355, 22.02.2023, 19:39, 176.221.120.104 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Witpol" J.Majewski PPHU

ul. Stilonowa 13 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 88 43
branża: Apteki <czytaj dalej>
Kulik Adam Przedsiębiorstwo Handlowe Wielobranżowe

ul. KEN 33, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 37 42
branża: Pompy <czytaj dalej>
Rossmann

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Kosmetyczne artykuły - detal <czytaj dalej>

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Nie zawłaszczać mitu założycielskiego Lubuskiego
- Nie wierzę w tę inicjatywę – mówi o spotkaniu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
admin ego:
Huelva z Wybrzeża Światła
Huelva leży na Wybrzeżu Światła (Costa de la Luz), słynącym ... <czytaj dalej>
admin ego:
Klasztor Tentudia
Monasteiro de Tentudia, czyli klasztor Tentudia rozsiadł się na wzgórzu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Nie mam nic przeciwko likwidacji sztucznego woj.lubuskiego - Gorzów lepiej będzie się miał we współpracy ze Szczecinem. <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Może warto postraszyć rozpadem województwa. To od razu postawiłoby do pionu przyjaciół z południa. <czytaj dalej>
Maria :
Dziękuję za recenzję.Trzeba to obejrzeć. <czytaj dalej>
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej