
Radni Polski 2050 na konferencji prasowej przedstawili swoje konkluzje z szeregu spotkań z dyrektorami, nauczycielami, psychologami i pedagogami pracującymi w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
W toku spotkań wybrzmiał pokaźny zestaw problemów z jakimi borykają się gorzowskie dzieci - mówiła radna
Marta Bejnar-Bejnarowicz. - To między innymi depresje, stany lękowe, słabe więzi z rodzicami, brak zainteresowań poza mediami społecznościowymi (tik-tok), zaburzenia odżywiania szczególnie u dziewcząt, brak akceptacji, agresja jako pierwszy sposób rozwiązywania konfliktów rówieśniczych.
Wywiady wykazały, że niezbędne jest podjęcie szeregu działań, jak na przykład więcej godzin pracy psychologów szkolnych.
Tylko jedna ze szkół wskazał, że liczba godzin jest wystarczająca. Pozostałe mają w tym zakresie poważne deficyty, co przekłada się na brak pomocy dla dzieci w kryzysach emocjonalnych - mówiła Bejnar-Bejnarowicz
Pozostałe działania, jakie zdaniem radnych byłyby potrzebne, to zajęcia terapii grupowej, trening zastępowania agresji, radzenie sobie z emocjami w sytuacjach trudnych, trening umiejętności społecznych, mediacje rówieśnicze, nauka debat publicznych, długodystansowe szkolenia dla rodziców, opieka psychologiczna dla dzieci z rodzin w trakcie rozpadu.
Deficyty występują jednak nie tylko w zakresie stanu psychicznego uczniów. Szkoły wskazują także, że brakuje im środków na kółka zainteresowań, które są dobrą drogą do odnalezienia swoich talentów, a także zajęć wyrównawczych czy nauki uczenia się czy pracy w zespole.
Religia w siatce zajęć szkolnych to problem zarówno w układaniu planu lekcji, bo religia powinna być ostatnia lub pierwsza, ale przede wszystkim braku środków na inne potrzebne zajęcia - mówi radny
Patryk Broszko. - Dlatego postulujemy do prezydenta miasta o zmniejszenie godzin nieobowiązkowej religii i przeznaczenie zaoszczędzonych środków na poczet innych zajęć, wg uznania Rady Rodziców, czyli np języka angielskiego, treningu psychoedukacji, mediacji rówieśniczych, radzenia sobie z emocjami, terapii grupowa, rozpoznawania fake newsów, zdrowego odżywiania, czy zapobiegania dyskryminacji. Przy udziale tych środków można by również zorganizować kółka zainteresowań: fotografii, filmu, muzyczne, czy zajęcia kreatywne. - wyliczał Broszko.
Przewodniczący Stowarzyszenia Polska 2050
Jarosław Rodziewicz zwracał uwagę, że wskazane działania wpisują się w dokumenty programowe Polski 2050, takie jak “Wspólna Lista Spraw”, w której jednym z postulatów jest “Płynny angielski po podstawówce”, czy “10 obietnic”, z których jedna zakłada przebudowę modelu kształcenia i większy nacisk na naukę języków tak, aby zagwarantować płynny angielski po podstawówce bez konieczności dodatkowych kursów czy korepetycji.
Głos zabierała także
Agnieszka Cierach, anglistka, wolontariuszka Polski 2050. - O tym zakresie mówi także program „Edukacja dla Przyszłości”, który zakłada między innymi stopniowe odchodzenie od ocen cyfrowych w szkołach na rzecz oceny opisowej i zlikwidowanie oceny z zachowania, zatrudnienie w każdej placówce minimum jednego pedagoga i psychologa na każdą setkę uczniów, wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu opartego na treściach zgodnych ze współczesną wiedzą naukową „Wiedza o człowieku”, reformę systemu promocji i klasyfikacji przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku szkolnego oraz zastąpienie świadectw z czerwonym paskiem świadectwami z różnokolorowymi paskami wyróżniającymi nie tylko typowe umiejętności szkolne, ale także zainteresowania oraz aktywizm i zaangażowanie społeczne, ekologiczne, charytatywne, działalność kreatywną, artystyczną oraz sportową.
Patryk Broszko podsumował, że w województwie lubuskim na lekcje religii w roku szkolnym 2019/2020 wydano ponad 37,3 mln zł. To roczne budżety takich gmin jak Dobiegniew, Trzciel czy Nowogród Bobrzański.
Natomiast Miasto Gorzów przeznacza na lekcje religii ponad 4 mln złotych. Za taką kwotę można pomóc wielu dzieciom, które doświadczają ogromnego kryzysu, napędzanego presją, pandemią, wojną i chorym systemem edukacji nastawionym nie na docenianie a na ocenianie.
__________________________________________
Przedstawione dane dotyczące ceny religii zebrała Świecka Szkoła https://cenareligii.pl/polska/
Materiały Stowarzyszenia Polska 2050
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>