poniedziałek 4 marca 2024     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
eGorzowska - 13186_JaDKTs6kA3z5ONPqQ.jpg- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

7 grudnia samorządowcy spotkali się w pocysterskim zespole klasztornym. Prezydenci lubuskich miast Nowej Soli, Gorzowa i Zielonej Góry zorganizowali spotkanie, które nazwali Nowym Porozumieniem Paradyskim. Nazwa symbolicznie nawiązuje do „porozumienia paradyskiego” sprzed 25 lat.

- Chcemy, aby nasze spotkanie dało możliwość utworzenia forum do dyskusji o województwie, o jego najważniejszych, aktualnych problemach. o zagrożeniach. Podobnie jak uczestnicy pierwszego porozumienia, możemy mieć różne poglądy, ale możemy uzgodnić, jak widzimy województwo, jego rozwój. To spojrzenie powinno być wielostronne, nie może być tak, że tylko niektórzy mają rację, a inni nie mogą zabierać głosu – podkreślali uczestnicy spotkania w Paradyżu-Gościkowie.

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu lubuskich samorządowców, przyjechali też lubuscy politycy, wśród nich dawni sygnatariusze umowy paradyskiej: Czesław Fiedorowicz, Andrzej Brachmański, Maciej Jankowski i Elżbieta Płonka.

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa, współorganizator spotkania Nowe Porozumienie Paradyskie mówił o idei tego spotkania: - W dyskusji o porozumieniu paradyskim pojawiło się też pytanie: Dlaczego teraz? Przede wszystkim dlatego, że zmieniła się rzeczywistość polityczna, że mieliśmy nowe wybory. Następuje zmiana. I to jest dobry czas, żeby uzgodnić warunki współpracy, określić najważniejsze priorytety i znaleźć wspólne porozumienie.

Prezydenci podkreślali, że chcą zainicjować stworzenie Katalogu Lubuskich Spraw.

Prezydent Wójcicki do katalogu zgłosił te, które są najistotniejsze dla samorządowców z północnej części regionu. Wśród nich - przebudowę drogi krajowej nr 22 z obwodnicą Słońska, Krzeszyc, Gorzowa i Dobiegniewa, przebudowę dróg lokalnych w gminach Trzciel, Lubiszyn, Międzyrzecz, Ośno i wielu innych. Prezydent Gorzowa zwrócił też uwagę na szczególnie palący problem, jakim na północy, jest brak dostępności kolejowej. Aby to poprawić jako pilne zadania wymienił modernizację linii kolejowych do Poznania, Międzychodu, Międzyrzecza, Skwierzyny i Zbąszynka.

- Problem u nas jest szczególnie dotkliwy - mówił Wójcicki. - Chcemy rozmawiać i zebrać jak największe forum, żeby móc wreszcie przeciąć ten gordyjski węzeł. Politycy od lat mówią o poprawie połączeń kolejowych, elektryfikacji. Zmieniają się rządy, a w sprawie dzieje się niewiele. Cisza panuje w sprawie przywracania połączeń kolejowych, odtwarzania linii, które zostały nieopatrznie zlikwidowane. I dzisiaj mieszkańcy małych miejscowości mają problem z dojazdem do pracy, do lekarza, do szkoły. - W tej sprawie też potrzebujemy porozumienia, większej siły oddziaływania na krajowych polityków, prezesów kolejowych spółek. I do tego potrzebni nam są posłowie czy ministrowie - dodaje Wójcicki. - Dlatego ucieszyła mnie deklaracja posłanki z południa województwa Anity Kucharskiej-Dziedzic, że zaangażuje się w likwidację wykluczenia komunikacyjnego Gorzowa i północy regionu. Wspólnota spraw i równomierne traktowanie, o to nam chodziło, gdy inicjowaliśmy to spotkanie.

W spotkaniu wiele mówiono o ryzyku likwidacji województwa lubuskiego.

- Niektórzy politycy bagatelizują tę sprawę, ale o reformie administracyjnej kraju mówi się od jakiegoś czasu. Padają argumenty o konieczności korekty liczby województw, naukowcy prezentują warianty zmian. W ich ocenie województwa są nierówne gospodarczo i demograficznie. Dotyczy to również Lubuskiego - mówiono w Paradyżu.

Prezydenci Kubicki i Wójcicki dużo uwagi poświęcili problemom wyludniania województwa. W tym postrzegają duże zagrożenie dla istnienia województwa.

- Wyludnianie województwa to poważny problem gospodarczy i społeczny - mówił Jacek Wójcicki. - I problem jest bardziej groźny dla bytu województwa, niż miasta takiego jak Gorzów. Zwiększa się liczba ludności w gminach podgorzowskich, bo nasi mieszkańcy stają się zamożniejsi i tam tworzą swoje wymarzone miejsca do życia, ale oni tu są, dalej mają więzi zawodowe, biznesowe, społeczne z Gorzowem. Dlatego staramy się patrzeć na przyszłość przez pryzmat aglomeracji gorzowskiej. Połączonej więzią z okolicznymi gminami. Zresztą ostatni spis powszechny i dane GUS pokazują, że w Gorzowie dalej jest nas blisko 120 tysięcy, a mamy jeszcze kilkanaście tysięcy cudzoziemców. Miasto jest silne, gorzej jest z województwem. W Lubuskiej jest nas już mniej niż milion, w ciągu 5-6 lat ubyło około 50 tys. ludzi. Zaprezentowałem taki wykres podczas mojego wystąpienia w Paradyżu. To jest zadanie dla polityków, posłanek i posłów, jaki mają plan na ten regres, jakie działania chcą podjąć w Sejmie i w rządzie? Bo to może zagrozić bytowi województwa. My to sygnalizujemy już teraz i nie warto tego problemu bagatelizować.

Na koniec spotkania trzej prezydenci podpisali apel do Lubuszan, w którym podkreślili wolę współpracy w utrzymaniu jedności województwa i współdziałania w reformie finansów samorządu.

Wiesław Ciepiela
Rzecznik Prasowy
ilustracje: Łukasz Kulczyński


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/14

, zdjęcie 2/14

, zdjęcie 3/14

, zdjęcie 4/14

, zdjęcie 5/14

, zdjęcie 6/14

, zdjęcie 7/14

, zdjęcie 8/14

, zdjęcie 9/14

, zdjęcie 10/14

, zdjęcie 11/14

, zdjęcie 12/14

, zdjęcie 13/14

, zdjęcie 14/14


7 grudnia 2023 15:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"T3" S.C. Marcin Adamowicz Tomasz Leszczyński Mariusz Wilk

ul. Kombatantów 34 /502, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 13 13
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
"Elearning4u" Robert Śniady

ul. Lambora 16, Gorzów Wlkp.
tel. 502 998 558
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół nr 6

ul. Gwiaździsta 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 27 15
branża: Szkoły - podstawowe i gimnazja - publiczne <czytaj dalej>

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
Ukryli je w żywności
KAS zatrzymała narkotyki. Były ukryte w pojemnikach z żywnością. Funkcjonariusze z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4f.jpg
admin ego:
Bo nie krzyczała...
Bo nie krzyczała… nikt nie pomógł Lizie zgwałconej i zaduszonej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nad Glommą
W ubiegłorocznym planie nie zakładaliśmy wyjazdu do Norwegii, pojawił się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej