wtorek 18 czerwca 2024     Elżbieta, Paula, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Problemy dzieci z cukrzycą. Możesz im pomóc!
To smutna rzeczywistość: zdarza się, że dyrekcja przedszkola odmawia przyjęcia dziecka z cukrzycą. Obecność małego diabetyka w szkole to także problem dla grona pedagogicznego, które często po raz pierwszy spotyka się z cukrzycą i nie wie jak zaopiekować się chorym dzieckiem. Rodzice są bezradni, nauczyciele rozkładają ręce, a najwięcej tracą na tym najmłodsi.

Co można zrobić?

Podstawą jest szkolenie kadry pedagogicznej. Roche Diagnostics Polska 6 grudnia rozpoczęło akcję charytatywną, w wyniku której nawet 10 000zł może zostać przekazane na rzecz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, zajmującej się organizacją warsztatów dla pedagogów.

W wakacje u mojej córki (5 lat) zdiagnozowano cukrzycę typu 1, dziecko jest na pompie. Przed wakacjami córka uczęszczała do przedszkola. W przedszkolu nie mieli jednak dotychczas kontaktu z dzieckiem chorym na cukrzycę i nie chcą wyrazić zgody na powrót córki do przedszkola. - Takie listy przychodzą do Federacji zajmującej się pomocą dzieciom i młodzieży z cukrzycą.

Rodzice są bezradni wobec braku wiedzy, umiejętności i przede wszystkim świadomości nauczycieli oraz władz placówek na temat tego, czym jest cukrzyca. Problem ten może dotyczyć nawet kilku tysięcy dzieci rocznie. Oficjalnie placówki tłumaczą się brakiem miejsc lub brakiem pielęgniarki. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji podjęły działania by poprawić sytuację dzieci przewlekle chorych w placówkach oświatowych, wydano nawet broszurkę na ten temat. Wciąż jednak nie ma jednoznacznych przepisów regulujących status takich dzieci w przedszkolach i szkołach. Brakuje wiedzy, jak postępować w sytuacjach dnia codziennego, gdy cukier jest zbyt niski lub zbyt wysoki, jak dostrzec to, że z małym diabetykiem dzieje się coś niedobrego, jak pomóc. Kadra pedagogiczna nie chce brać na siebie odpowiedzialności za zdrowie podopiecznych, ponieważ po prostu nie wie, jak się nimi zająć i boi się ewentualnych konsekwencji.

Jestem wychowawcą w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. (…) 3 tygodnie temu do mojej grupy wychowawczej dołączyła 16-letnia Ania chora na cukrzycę insulinozależną. Jest to pierwsza wychowanka z takim schorzeniem w naszym Ośrodku i przyznaję, że spadło to na nas opiekunów jak przysłowiowy „grom z jasnego nieba”. Pomalutku staramy się sami zdobywać wiedzę na ten temat, często jednak decyzje podejmujemy instynktownie, choć mamy świadomość, że nasz błąd może kosztować nawet życie podopiecznej.(…) – to fragment innego listu, jaki wysłano do Federacji.

Jak to zmienić?

Ten stan rzeczy można poprawić poprzez szkolenia kadry pedagogicznej w zakresie zajmowania się dziećmi z cukrzycą. Jak pokazuje doświadczenie, po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, władze placówki zwykle przyjmują dziecko.

– Zapotrzebowanie na szkolenia jest bardzo duże. Rzadko spotykamy się z bezdusznością czy obojętnością – nauczyciele najczęściej chcą pomóc, tylko nie wiedzą jak. Dlatego właśnie szkolenia są tak ważne – mówi prezes Federacji Monika Zamarlik.

Roche Diagnostics Polska, dystrybutor glukometrów Accu-Chek, postanowił w tym roku zrobić nietypowy prezent Mikołajkowy dzieciom z cukrzycą. 6 grudnia ruszyła akcja charytatywna, w wyniku której może zostać przekazane nawet 10 000 zł na rzecz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, zajmującej się organizacją warsztatów dla pedagogów.

- Każdego roku odbieram przynajmniej kilkadziesiąt telefonów od rodziców z prośbą o szkolenie w przedszkolu czy szkole. Do tego dochodzą jeszcze prośby samych placówek - przyznaje Monika Zamarlik. - Zawsze staramy się pomóc. Nie zawsze się to jednak udaje, szczególnie jeśli chodzi o mniejsze miejscowości, gdzie z ograniczonymi środkami Federacji ciężko nam dotrzeć.

Każdy może pomóc!

Od 6 grudnia 2012 r. do 6 lutego 2013 r. na stronie widnieje http://www.accuchek.pl/pomozdzieciom zarys podstawowego urządzenia, jaki towarzyszy każdej osoby z cukrzycą - glukometru. Każde kliknięcie w niego to 20gr na rzecz Federacji, a więc i pomoc dla najmłodszych. Z jednego komputera można kliknąć tylko raz dziennie. Warto włączyć się w akcję i zachęcić do udziału w niej swoich znajomych – jedno kliknięcie może zdziałać tak wiele dobrego!

Małgorzata Kink

17 grudnia 2012 19:09, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Santino" Myjnia Ręczna Jan Surmaj

ul. Mickiewicza 12 a lok. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 503 065 513
branża: Myjnie samochodowe <czytaj dalej>
Konrady Meble Kuchenne

ul. Kostrzyńska 28, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 23 76
branża: Meble - kuchenne <czytaj dalej>
Piotrowska Czesława Usługi Biurowe

ul. Staszica 11 c m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 661 964 806
branża: Tłumacze <czytaj dalej>

Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Certyfikacja WOT
Natychmiastowe stawiennictwo w ramach certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w nocy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej