środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zgłoś swoje uwagi do programu ochrony przed hałasem
Prezydent Miasta Gorzowa informuje, że opracowano projekt „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Gorzowa Wielkopolskiego” i mieszkańcy mogą zgłaszać do niego uwagi.

Z projektem „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Gorzowa Wielkopolskiego” można zapoznać się w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Kombatantów 34, pok. nr 905 oraz na stronie internetowej: www.eurzad.gorzow.pl w zakładce: dialog, e-konsultacje.

Uwagi i wnioski do projektu Programu można wnosić od 18 lutego 2013 r. do 11 marca 2013 r. w siedzibie Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Sikorskiego 3-4 lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy ul. Kombatantów 34, a także drogą mailową na adres: posph.gorzow2012@sectec.pl.

Konieczność opracowania Programu wynika z art. 119 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) i ma związek z wdrożeniem Dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 25 czerwca 2002 r. odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. Program uchwalony przez Radę Miasta w Gorzowie Wielkopolskim stanie się aktem prawa miejscowego.

Głównym celem Programu jest wskazanie kierunków i działań, których realizacja spowoduje dostosowanie poziomu hałasu do dopuszczalnego na terenach, na których nastąpiły przekroczenia obowiązujących norm. Ogólne zasady wskazane w dokumencie powinny być wykorzystane do bieżącej pracy zarządców źródeł hałasu oraz organów wydających decyzje administracyjne i akty prawa miejscowego mające wpływ na poziom hałasu w środowisku. Mając na względzie poprawę klimatu akustycznego miasta zamierzenia inwestycyjne i zmiany organizacyjne powinny być realizowane zgodnie z kierunkami działań Programu.

Merytoryczną podstawą opracowania Programu jest wykonana w 2012 r. mapa akustyczna Gorzowa przedstawiająca diagnozę stanu środowiska akustycznego miasta i jej aktualizacja z października 2012 r. zrealizowana w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (w rozporządzeniu przyjęto mniej rygorystyczne poziomy hałasu dla dróg, linii tramwajowych i kolejowych). Mapy terenów zagrożonych hałasem oraz pierwsze mapy rozkładu wskaźnika M stanowiły materiał wyjściowy do opracowania niniejszego dokumentu. Program oparty jest o wskaźniki długookresowe średniego poziomu dźwięku A dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej LDWN oraz nocnej LN i kryteria określające m.in. kolejność realizacji zadań (tzw. wskaźnik M), efektywność ekonomiczną i ekologiczną zaproponowanych rozwiązań.
Wyniki mapy akustycznej jednoznacznie wskazują, że głównym źródłem zagrożeń klimatu akustycznego Gorzowa Wlkp. jest hałas drogowy, zaś w niewielkim stopniu hałas tramwajowy, przemysłowy i kolejowy.

Hałas drogowy powoduje przekroczenia przy głównych trasach komunikacyjnych na powierzchni około 0,6 km2. Z analiz statystycznych, wynika, że ok. 1,9% mieszkańców Gorzowa Wlkp. (2 257 osób) narażonych jest na hałas przekraczający ustalone wartości dopuszczalne określone wskaźnikiem LDWN, lecz tylko 0,13% (152 osoby) na przekroczenia większe niż 5 dB.
Tereny narażone na hałas drogowy położone są wzdłuż:
dróg krajowych – Nr 3, Nr 22;
dróg wojewódzkich – Nr 151, Nr 132, Nr 130;
pozostałych ulic m.in.: Pomorskiej, Kazimierza Wielkiego, Kobylogórskiej, Strażackiej, Jagiełły, Kosynierów Gdyńskich, Marcinkowskiego, Szarych Szeregów.

Nieliczne tereny zagrożone hałasem tramwajowym położone są wzdłuż torowisk przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego, ul. Pomorskiej, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Kostrzyńskiej.

Hałasem przemysłowym zagrożone są niewielkie tereny zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie kilku zakładów.
Na ponadnormatywny hałas przemysłowy i tramwajowy (do 5 dB) narażona jest niewielka ilość osób (0.05%).
W Gorzowie Wlkp. nie ma osób narażonych na ponadnormatywny hałas kolejowy.

Ze względu na to, że głównym źródłem przekroczeń dopuszczalnych norm jest hałas drogowy, działania naprawcze dotyczą przede wszystkim obniżenia jego poziomu. Zadania Programu oparto w głównej mierze o kierunki wskazane w dokumentach strategicznych miasta. Zabiegi te miały na celu dostosowanie działań Programu do polityki zrównoważonego rozwoju Gorzowa.
Realizację pierwszego Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Gorzowa Wielkopolskiego zaproponowano do 2019 roku. Jest to ściśle powiązane z dokończeniem ważnych dla miasta przedsięwzięć, niezbędnych remontów i przygotowaniem się do funkcjonowania miasta w nowym układzie dróg krajowych.

W niniejszym dokumencie oprócz działań bezpośrednio wpływających na poziom hałasu w środowisku, zwrócono uwagę na działania, które mimo że nie przynoszą bezpośrednio „redukcji hałasu”, są równie ważne. Dotyczą one planowania i zagospodarowania przestrzennego, sterowania ruchem w mieście oraz edukacji.

Realizacja zadań ujętych w Programie przyczyni się do poprawy klimatu akustycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a w związku z tym do zmniejszenia liczby mieszkańców miasta narażonych na ponadnormatywny hałas.

Dorota Szukalska-Koźlakowska

wydział ochrony środowiska i rolnictwa

17 lutego 2013 20:52, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gostal" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

ul. Walczaka 45, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 03 30
branża: Hutnicze wyroby <czytaj dalej>
Zakład Pogrzebowy "Pro Morte"

ul. Żwirowa 19 C, Gorzów Wlkp.
tel. 95 781 00 83
branża: Pogrzebowe usługi <czytaj dalej>

Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Jacy jesteśmy po wyborach
Utrata wiary w demokrację i wrogość wobec politycznych przeciwników. Polska ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6e.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej