czwartek 29 lutego 2024     Lutosław, Roman, Teofil
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Urząd Marszałkowski wyjaśnia, my komentujemy
Publikujemy wyjaśnienie nadesłane do redakcji eGo z Urzędu Marszałkowskiego.

"W nawiązaniu do artykułu „Nie będzie 150 mln na szpital”, który 26 lutego br. ukazał się na portalu eGorzowska.pl uważamy, że Czytelnikom należą się wyjaśnienia. W artykule dotyczącym przekształcenia i oddłużenia szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. nie zaprezentowano stanowiska Zarządu Województwa Lubuskiego. Nie dano szansy, by organ tworzący lecznicy mógł rozwiać wątpliwości cytowanych w artykule parlamentarzystów i mieszkańca Gorzowa. W ten sposób pozbawiono Czytelników eGorzowska.pl dostępu do kompleksowych informacji.
Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.

W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł. Nasze wyliczenia oparliśmy na przepisach Ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. Precyzuje ona krok po kroku, jak należy przekształcić samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową i jakie zobowiązania mogą być umorzone, a na jakie zostanie przyznana dotacja celowa. Jeszcze w kwietniu ub.r. marszałek Elżbieta Polak wysłała do Ministerstwa Zdrowia pismo z pytaniem w przedmiotowej kwestii. W odpowiedzi podsekretarz stanu Marek Haber wyliczył konkretnie, na umorzenie których zobowiązań może liczyć podmiot tworzący gorzowskiego szpitala i na które zobowiązania może otrzymać dotację z budżetu państwa.

W przypadku Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie restrukturyzacji podlegać będzie kwota ok. 236 mln zł (pozostałe ok. 30 mln zł to rezerwy i rozliczenia międzyokresowe, które są ujawnione w sprawozdaniu finansowym szpitala i służą wyłącznie rozliczeniom księgowym).

Możemy otrzymać dotację z budżetu państwa na określone zobowiązania:
- pożyczki w wysokości ponad 80 mln zł, które udzielił szpitalowi podmiot tworzący,
- kredyt w wysokości ok. 30 mln zł, którego poręczycielem jest Samorząd Województwa Lubuskiego.

Podmiot tworzący może się także ubiegać o dotację w wysokości umorzonych zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z nich odsetek, w wyniku zawartych ugod z wierzycielami. Negocjacje dopiero przed nami, więc trudno wyrokować, jakim efektem się zakończą. Liczyć się będzie każda złotówka! Bo tyle, ile wynegocjujemy, tyle otrzymamy z Ministerstwa Zdrowia. Ponadto, umorzeniu podlegać będzie kwota ok. 10 mln zł, wynikająca ze zobowiązań publicznoprawnych, jakie Województwo Lubuskie przejmie od szpitala.

Dlatego szacujemy, że kwota, o jaką możemy się ubiegać z rządowej dotacji, to ok. 130 -140 mln zł oraz ok. 10 mln zł umorzenia. Szpital zostanie zatem z zadłużeniem ok. 80 -90 mln zł, ale będą to zobowiązania głównie wobec właściciela. Wówczas wskaźnik zadłużenia szpitala będzie wynosił ok. 0,4, a więc podmiot tworzący przejmie na swoje barki więcej zobowiązań niż obowiązek ustawowy.

O tym, co zrobić z długiem, jaki pozostanie przy spółce, zadecydują radni sejmiku. Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach.

Romuald Kreń
Członek Zarządu Województwa Lubuskiego"

Komentarz
Szanowny Panie Marszałku.
Dziękuję za nadesłane wyjaśnienie, ale nie pozostawię go bez komentarza. Pisze Pan: "Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.
W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł."

A ja odpowiadam: Przestańmy bawić się w subtelności.

Po pierwsze, kwota 150 mln zł nie wzięła się z księżyca, nikt z mediów ani parlamentarzystów sam jej nie wymyślił. Była wielokrotnie powtarzana w ciągu minionych miesięcy i gdyby stanowiła nadużycie, Państwo – jako odpowiedzialny za przekształcenie zarząd – powinniście ją dawno zdementować i dawno przesłać powyższy tekst, który media - także my - dostają dopiero teraz. Poza tym, ponieważ dyrektor Marek Twardowski dostał wolną rękę od marszałek Elżbiety Polak, więc jego słowa społeczeństwo ma prawo traktować jako wiarygodne i oczekiwać ich spełnienia, a to on od początku powtarzał, że te pieniądze będą. Jak bowiem inaczej rozumieć powtarzane przez niego na konferencjach zdanie "I my te pieniądze zdobędziemy"?

Po drugie, twierdzenie, że zarząd nie dostał możliwości odniesienia się do kwestii poruszonej przez wspomnianych w artykule posłów, jest co najmniej zadziwiające, bo nie dalej jak 16 lutego w czasie debaty w WiMBP zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia urzędu marszałkowskiego Tomasz  Wróblewski potwierdził, że 150 mln zł to kwota, o jaką możecie - jako zarząd - ubiegać się z rządowej dotacji.
Cały czas pojawia się ta potężna kwota, a tylko gdzieś po cichu dodaje się, że nie ma na nią gwarancji. Co za sens miało mamienie ludzi tymi milionami? Chwilowe uspokojenie nastrojów? Obietnice gruszek na wierzbie? Przy takiej operacji tzw. obywatel od początku chce znać konkrety.

Po trzecie, konferencja poseł Elżbiety Rafalskiej oraz wypowiedź posła Witolda Pahla i gorzowianina Bronisława Mierzwy były komentarzem do tego, co zdarzyło się właśnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie 16. i 18 lutego w Zielonej Górze. Nie oznacza nic innego, jak troskę o dalsze losy szpitala.

W zakończeniu wyjaśnienia pisze Pan: „Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach”. A ja – jako zatroskana o los pacjentów z północy – napiszę, że intencją mieszkańców Gorzowa i okolic jest, by działał tu szpital wojewódzki na warunkach, które nie pogorszą, a poprawią sytuację pacjenta, by placówka rozwijała się i świadczyła wszystkie usługi medyczne, zakres jej działań nie był w żadnym stopniu ograniczany, a ona sama niezagrożona upadkiem.

Z wyrazami sympatii i uszanowania

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca28 lutego 2013 19:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Żłobiński Mariusz Biuro Rachunkowe

ul. Śląska 77 b lok. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 602 299 759
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
Eko Line Salon Meblowy

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 97 10
branża: Meble <czytaj dalej>

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
Półpasiec pozostawia długotrwałe dolegliwości
Półpasiec oczami pacjentów: ból i brak informacji o chorobie oraz ... <czytaj dalej>
Ukraina też walczy o Polskę
„Ludzie ludziom ten zgotowali los” - Zofia Nałkowska. Pozwolę sobie przypomnieć ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4d.jpg
admin ego:
E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dziewiąty cud świata
Wracamy na ścieżki Bohuslänu położonego nad cieśniną Skagerrak w północno-zachodniej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_8262:
Słowo " Wielkopolski" kojarzy się z terenami gdzie szanuje się pracę, chce się bogacić, postępować wg pewnych zasad i bycia zdyscyp <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Urodziłem się w Gorzowie Wielkopolskim i w Wielkopolskim chciałbym umrzeć. Tak do wczoraj myślałem. Ale skoro mogłem zmienić nazwisko, to i na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej