wtorek 18 czerwca 2024     Elżbieta, Paula, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Twój Ruch pyta. Starosta odpowiada
eGorzowska - 4623_hBvp2Jn6dYoBPeyQBTC7.jpgPublikujemy list otwarty skierowany przez Twój Ruch do Starosty Powiatowego w Gorzowie w sprawie zaległych wynagrodzeń dla pracowników po byłym SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą.

„Szanowny Panie Starosto.
Od czasu naszej ostatniej interwencji w sprawie zaległych wynagrodzeń, które Starostwo Powiatowe jest winne byłym pracownikom SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą minął rok.
Rok kolejnego zwodzenia, czczych obietnic i zapewnień.

W ciągu poprzednich lat pomysłów było wiele, był ,,Plan B’’, były zapewnienia, że wielokrotnie wydłużana likwidacja szpitala wiązać się będzie ze stopniową spłatą pracowników.
W tym roku powstał kolejny pomysł: pożyczka w wysokości 97 mln zł. na spłatę zadłużenia szpitala, z czego 7 mln zł. miałoby pójść na spłatę długu wobec pracowników.

Pożyczka niepewna i jak powiedział Pan na ostatniej sesji Rady Powiatu do końca roku nie dowiemy się czy jest ona realna.

Co to oznacza dla byłych pracowników kostrzyńskiego szpitala?
Kolejne święta z kartoflanką, kolejne karne odsetki od zaciągniętych kredytów, kolejne zaległości w opłatach.

Dla Pana i większości członków Rady Powiatu problem ten zda się nie jest istotny, Pan i Pana współpracownicy swoje wynagrodzenie macie.

Panie Starosto. Byliśmy na pamiętnej sesji rady powiatu w dniu 29 stycznia 2013 roku, pamiętamy, że kilku radnych opozycji próbowało wnieść pod porządek obrad punkt dotyczący stworzenia rezerwy celowej, czyli wypłaty miliona złotych dla byłych pracowników kostrzyńskiego szpitala. Niestety wtedy Przewodniczący rady wywierając nacisk na radnych, zdecydował o odrzuceniu wniosku.

Może warto jednak do tej koncepcji powrócić? Ratować tych ludzi?
Jest to bardziej realne niż ta obiecywana pożyczka, która bardziej przypomina gruszki na wierzbie niż faktyczną możliwość pomocy byłym pracownikom SPZOZ w Kostrzynie.”

TWÓJ RUCH Gorzów

A oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Gorzowie.

„W sprawie listu Twojego Ruchu dotyczącego spłaty długów SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji.

W odpowiedzi na list adresowany do starosty gorzowskiego Józefa Kruczkowskiego w sprawie wypłaty zobowiązań dla byłych pracowników SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji, który zawiera nieprawdziwe informacje w sprawie, uprzejmie wyjaśniam, że:

1. Powiat Gorzowski oraz Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. nigdy dotąd nie było i nie jest dłużnikiem wobec byłych pracowników likwidowanego szpitala w Kostrzynie nad Odrą, ponieważ jedynym dłużnikiem w świetle obowiązującego prawa jest obecnie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji.

2. Istniejące długi SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, których efektem jest obecnie zaistniała sytuacja, zostały wygenerowane przez SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w latach 1999-2007 i były skutkiem ówcześnie prowadzonej działalności i gospodarki finansowej przez szpital w Kostrzynie nad Odrą oraz Zarząd Powiatu Gorzowskiego, który w tamtym okresie sprawował funkcję nadzorcze nad działalnością szpitala.

3. W 2007 r. Rada Powiatu Gorzowskiego, mając na celu dalsze utrzymanie i funkcjonowanie szpitala w Kostrzynie nad Odrą, podjęła uchwałę o postawieniu w stan likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, dzięki czemu możliwe było szybkie uruchomienie działalności nowego szpitala, funkcjonującego w formie spółki prawa handlowego, czyli Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Nowy Szpital” w Kostrzynie nad Odrą (NZOZ Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą). Takie działanie pozwoliło uratować szpital przed definitywnym zamknięciem, a tym samym zabezpieczyć świadczenia medyczne i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców samego Kostrzyna nad Odrą i całego powiatu gorzowskiego.

4. Zarząd Powiatu Gorzowskiego od 2007r. podejmuje usilne działania w celu możliwie najszybszego spłacenia długów SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji (należy jeszcze raz podkreślić, że Powiat Gorzowski nie jest obecnie dłużnikiem wobec wierzycieli SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji), w szczególności tych wobec byłych pracowników szpitala.

5. W chwili obecnej uzyskanie pożyczki z budżetu państwa na spłatę istniejących zobowiązań wydaje się jedynym możliwym i załatwiającym sprawę rozwiązaniem. Należy podkreślić, że Zarząd Powiatu musi podejmować takie działania, które są zgodne z literą obowiązującego prawa, i które nie niosą za sobą niebezpieczeństwa dla ciągłości realizowanych przez Powiat Gorzowski oraz podległe mu jednostki zadań.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Zarząd Powiatu Gorzowskiego wielokrotnie informował parlamentarzystów lubuskich i przedstawicieli rządu o sytuacji związanej ze spłatą długów SP ZOZ
w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji, zwracając się tym samym z prośbą o wsparcie podejmowanych działań.

Stąd też niewątpliwie ważna jest aktywność różnych środowisk, dla których rozwiązanie istniejącego problemu jest warte zainteresowania. Tym bardziej cenne jest każde wsparcie ze strony środowisk politycznych, mających swoich przedstawicieli w naszym Sejmie, ponieważ nie ulega wątpliwości, że uruchomienie procesu legislacyjnego oraz niezbędnych środków w budżecie państwa może doprowadzić do zakończenia procesu likwidacji szpitala w Kostrzynie nad Odrą i skutecznego spłacenia wszystkich wierzytelności, szczególnie tych wobec byłych pracowników szpitala."

Z poważaniem
Dawid Gierkowski
rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Gorzowie

2 grudnia 2013 22:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Sąd może za zaległe wynagrodzenia narzucić 13% odsetek na skarb państwa. Gorąco polecam taką możliwość. Trzeba się tylko upomnieć o klauzulę wykonalności, bo z tym idzie się od razu do komornika. Komornik dopilnuje reszty. Można wystąpić z wolnej stopy (samodzielnie), lub poprosić o darmowego adwokata, również ze środków budżetowych.
Anonim_2768, 03.12.2013, 11:46, 178.183.170.115 ##

Rozprawa sądowa również na rachunek partii rządzącej.
Anonim_2768, 03.12.2013, 11:48, 178.183.170.115 ##

Na zaległe wynagrodzenia również jest przedawnienie i tutaj trzeba uważać.
Anonim_2768, 03.12.2013, 14:05, 178.183.170.115 ##

No przepraszam, ale czegoś tu nie rozumiem. To Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji jest winny swoim pracownikom pieniądze? Ja myślałam, że właściciel tegoż czyli Starostwo. Czuję się jak blondynka. Nie obrażając blondynek.

Monika Twarogal, 03.12.2013, 18:48, 37.47.179.51 ##

Nie zajmuję się plastikowymi penisami.
Anonim_2768, 04.12.2013, 09:48, 178.183.170.115 ##

To krętacz z PSL-u sprzedał szpital za psie grosze i zapomniał o swoich zobowiązaniach.Po tym takim ...synu długi jego działalności spłacają zwykli ludzie w Gminie Kłodawa za jego bezprawny handel ziemią mieszkańcy Gminy spłacili tylko 3,5 mil.żł.Dlaczego te fakty są ukrywane a ten p...syn dalej krzywdzi ludzi.?????
Anonim_4544, 02.10.2014, 19:04, 81.190.185.123 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Wawrów Czterdziestka"

ul. ---------------, Wawrów
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Pura Robert Usługi Remontowe

ul. 9 Maja 25 a lok. 16, Gorzów Wlkp.
tel. 692 022 852
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Certyfikacja WOT
Natychmiastowe stawiennictwo w ramach certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w nocy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej