środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
To przeżyliśmy
Zamknęliśmy rok 2013. Jaki był dla naszego województwa? Przypominamy wydarzenia, które przeżyliśmy.

Oto najważniejsze wydarzenia wg Urzędu Marszałkowskiego:
 • Luty, rozpoczęcie prac wiertniczych w miejscowości Kije (gm. Sulechów) przez Miedzi Copper, które dały początek programowi poszukiwań złóż miedzi w Polsce. W 2013 roku zakładano pięć odwiertów na terenie woj. lubuskiego.
 • Marzec, Złota Antena i tytuł Człowieka Roku dla marszałek Elżbiety Polak za to, że jako pierwszy marszałek „z odwagą i sukcesem konsekwentnie realizuje ideę cyfryzacji województwa”. Nagrodę wręczono podczas XIII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów w Warszawie.
 • Kwiecień, pierwsze nasadzenia w największej samorządowej winnicy w Zaborze. Pierwszy krzew winogron symbolicznie posadziła marszałek Elżbieta Polak.
 • Maj, otwarcie węzła Jordanowo -A2 połączyła się z S3. W 2013 roku do użytku oddano 43 km drogi ekspresowej. Budowa podzielona była na kilka sukcesywnie oddawanych odcinków: * od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ (5 km) -oddany 27 maja br. * od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów (20 km) -oddany 18 czerwca br. * od węzła Świebodzin Północ - Świebodzin Południe (5 km) -oddany 11 lipca br. * od węzła Międzyrzecz Południe do węzła Jordanowo (13 km) - oddany 21 sierpnia br. Odcinek w realizacji: Gorzów Wlkp.-Międzyrzecz, długość: 37,6 km, rozpoczęcie robót: 14 lipiec 2011 r., planowany termin oddania do użytkowania: maj 2014 r.. Odcinek w. Skwierzyna Zachód do w. Międzyrzecz Południe łącznie z obwodnicą Skwierzyny -maj 2014. Odcinek Gorzowa Wlkp. do w. Skwierzyna Zachód (18,5 km) -maj 2014.
 • Czerwiec, Dni Województwa Lubuskiego tym razem odbyły się w Gorzowie Wlkp. W kilku miejscach miasta odbywały się koncerty, imprezy sportowe, wydarzenia artystyczne, edukacyjne, kulinarne.
 • Czerwiec, projekt Szerokopasmowe Lubuskie na półmetku. Do eksploatacji oddano węzeł Drzonków-Sucha. Projekt ma się zakończyć w czerwcu 2014 r. Do użytku ma być oddanych 1.449 km nowoczesnej sieci światłowodowej. To projekt, w którym Lubuskie jest liderem w kraju.
 • Czerwiec, z okazji Dnia Wolności na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego województwo lubuskie obecne było w Pałacu Prezydenckim. Pokazaliśmy to, co mamy najlepszego -smaczne, naturalne, lubuskie produkty tradycyjne.
 • Lipiec, symboliczne otwarcie największej w Polsce kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubiatowie przez premiera RP Donalda Tuska.
 • Sierpień, podpisanie umowy partnerskiej z włodarzami lubuskich gmin dotyczącej projektu „Lubuskie aktywne i turystyczne”, który zakłada m.in. budowę 10 przystani wodnych na Odrze i Warcie, Lubuskiego Centrum Winiarstwa, oznakowania drogowego. Projekt współfinansowany z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, szacunkowa wartość projektu: 8 mln zł.
 • Sierpień, pierwszy Lubuski Maraton Szlakiem Wina i Miodu. Na starcie stanęli biegacze z całej Polski. Urzekła ich trasa, która biegła między winnicami.
 • Sierpień, 19. Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą miał w tym roku wyjątkowo lubuski charakter. Na polu zakwitła lubuska łąka, w centrum prasowym odbyła się konferencja dla dziennikarzy o zaletach Lubuskiego, a na scenie w Akademii Sztuk Przepięknych zaprezentowali się lubuscy artyści: Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, Adam Bałdych, grupa Fruuu.
 • Wrzesień, zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym nowego podmiotu o nazwie Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Samorząd województwa otrzymał 102 mln zł dotacji z ministerstwa zdrowia w związku z przekształceniem szpitala na zobowiązania publicznoprawne, zwolnienie z 33 mln zł z VAT, umorzenie części zobowiązań cywilnoprawnych.
 • Wrzesień, 86. tradycyjne Prezydenckie Dożynki w Spale. Lubuskie reprezentowała marszałek Elżbieta Polak i członek zarządu Stanisław Tomczyszyn. Lubuskie stoisko odwiedziła Pierwsza Dama Anna Komorowska. Udział marszałek Elżbiety Polak w Forum Debaty Publicznej w Spale.
 • Październik, V Lubuski Kongres Kobiet w Zielonej Górze. Wśród gwiazd Lubuszanki, które zrobiły kariery -projektantka mody Ewa Migne oraz wokalistki: Urszula Dudziak i Misia Furtak. Wizyta ambasadora Szwecji
 • Października, uroczysta transgraniczna inauguracja roku akademickiego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Joachima Gaucka w Słubicach i we Frankfurcie.
 • Październik, debata z okazji 15-lecia województwa lubuskiego na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim. Na zaproszenie marszałek Elżbiety Polak w inauguracji święta Lubuszan udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.
 • Listopad, z okazji 15-lecia województwa lubuskiego w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się druga debata dotycząca Lubuskiego. Tym razem adresatem była młodzież, a gościem debaty Jurek Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 • Listopad, po 7 latach przerwy uruchomienie połączeń kolejowych między Zieloną Górą a Gorzowem. 24 listopada ruszyły darmowe kursy, od 15 grudnia regularne połączenia wg rozkładu jazdy. Szynobusy kupiono za bonus za sprawne wdrażanie LRPO, całkowita wartość projektu 49 mln zł, dofinansowanie: 41 mln zł.
LUM

1 stycznia 2014 11:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Cezal" S.A. Centrum Zaopatrzenia Medycznego

ul. Kazimierza Wielkiego 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 10 14
branża: Medyczny sprzęt, wyposażenie <czytaj dalej>
Sulecki Krzysztof Sprzedaż Detaliczna Odzieży

ul. Sikorskiego 6, Gorzów Wlkp.
tel. 608 393 612
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
Plewiński Karol Usługi Transportowe

ul. Małopolska 22 lok. 11, Gorzów Wlkp.
tel. 603 836 916
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Jacy jesteśmy po wyborach
Utrata wiary w demokrację i wrogość wobec politycznych przeciwników. Polska ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej