czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kolej Wschodnia 2025 – wizja na przyszłość
IGOB-Wspólnota Interesów Gospodarczych Linia Kolejowa Berlin-Gorzów EUIG angażuje się, począwszy od roku 2006, wraz ze swoimi członkami założycielami, kooperantami i sympatykami na rzecz wzrostu znaczenia linii kolejowej – Kolej Wschodnia. Chodzi o to, by stała się osią rozwoju regionu przez który przebiega.

Podstawą ku temu było opracowanie z wszystkimi decydentami koncepcji rozwoju – do roku 2014 – a następnie „programu eksploatacji” do roku 2025. Dokumenty stanowią motywację do codziennie podejmowanych działań.

Co chcemy osiągnąć do roku 2025?

1. Począwszy od roku 2010 na odcinku linii kolejowej od Berlina do Piły powstał Region Europejskiego Modelowego Korytarza Transportowego wraz ze strukturą Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). Region ten wpisuje się bez żadnych przeszkód jako „stegholder” (subprojekt) w europejski projekt realizowany w obszarze zagospodarowania przestrzennego - „SoNorA”.

Pierwsze pomysły dotyczące rewitalizacji tej linii do Kaliningradu trafiły na podatny grunt. Polsko-niemiecko-rosyjska grupa robocza dostała od swoich rządów zadanie opracowania koncepcji tej rewitalizacji, którą wspiera także Komisja Europejska.

2. Infrastruktura została zmodernizowana i dostosowana do prędkości 120 km/h. Pociągi towarowe mogą poruszać się na tym odcinku z prędkością 80 km/h. Liczba pociągów kursujących na tej linii kolejowej po obu stronach granicy jest dopasowana do siebie. Odcinek po niemieckiej stronie został rozbudowany o drugi tor i od Berlina do Gorzowa Wlkp./Krzyża Wlkp. zelektryfikowany. Budowa tzw. „zakrętu południowego” w punkcie skrzyżowania Kolei Wschodniej z Północną w miejscowości Werbig pozwala na efektywne poprowadzenie pociągów towarowych do terminalu przeładunku kontenerów we Frankfurcie nad Odrą i była także uzasadniona ekonomicznie ze względu na przypadki awarii na trasie Berlin-Warszawa. Istnieje jednolity system bezpieczeństwa pociągów i jednolita sygnalizacja. Personel w pociągach porozumiewa się po polsku i niemiecku. Informacje w pociągach i na dworcach jak również w restauracjach, muzeach i innych miejscach są w języku niemiecki/polskim/angielskim bądź też polskim/niemieckim/angielskim.


3. Połączenie Kolei Wschodniej z innymi liniami w Berlinie odbywa się na dworcu „Ostkreuz” na górnym poziomie, tak że ok. 1 tys. pasażerów, którzy codziennie dojeżdżają do jednego z największych lotnisk im. „Willy Brandta” mają tylko jedną przesiadkę i tym samym docierają do niego bardzo krótką trasą.


4. Na linii tej realizowane są bezpośrednie połączenia, które odbywają się nowoczesnymi pociągami z ponad 300 miejscami dla pasażerów w takcie cogodzinnym na każdym dworcu i przystanku. Ponownie kursują trzy pary pociągów dalekobieżnych pomiędzy Berlinem a Kaliningradem/Gdańskiem/Warszawą, jak również expres regionalny RE 300 pomiędzy Berlinem a liczącą 450 tys. mieszkańców Bydgoszczą (Bromberg). O wzrost znaczenia gospodarczego linii kolejowej dba 40 pociągów towarowych kursujących na niej codziennie. Powstały niewielkie przeładunkowe terminale kontenerowe w Gorgast, Kostrzynie nad Odrą Witnicy i Gorzowie Wlkp., które cieszą się pełnym obłożeniem. Wykorzystywane są nowoczesne technologie transportowe.


5. Powiaty, miasta i gminy, koleje, przedsiębiorcy sektora transportu kolejowego i inne podmioty stworzyły wspólną polsko-niemiecką strukturę dla wspólnego marketingu produktów, które w świadomy sposób oferują swoim klientom.

Wspólne struktury działają także na rzecz utrzymania odpowiedniego stanu technicznego i eksploatacji tej linii. Są zamierzenia dotyczące stworzenia polsko-niemieckiej spółki, która zajęłaby się eksploatacją majątku i infrastruktury należącej do DB AG i PKP SA.

Efekty:

Codziennie z oferty kolei korzysta ok. 15 tys. klientów. Mieszkańcy są zadowoleni z atrakcyjnych terenów powstałych wokół dworców i odremontowanych historycznych budynków dworcowych, a także z nowoczesnych pociągów i mówiącego po polsku i niemiecku personelu. Turyści masowo podbijają atrakcje turystyczne regionu Europejskiego Modelowego Korytarza Transportowego, a przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają i wykorzystują korzyści wynikające z jego lokalizacji.

Zatrzymany został proces wyludniania się tego regionu. Obserwujemy zjawisko odwrotne. W regionie osiedlają się nowi mieszkańcy.

IW

2 marca 2014 18:30, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Jezioro Długie" Sp. z o.o.

ul. Wawrowska 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 02 30
branża: Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Skromna 8 10

ul. Ogińskiego 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 54 71
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Spółdzielnia Mieszkaniowa Gorzowa

ul. Wyszyńskiego 33, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 10 59
branża: Spółdzielnie mieszkaniowe, administracje <czytaj dalej>

Konkurs pisanek
51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Muzeum Lubuskie im. Jana ... <czytaj dalej>
Autorytet
KARTKA Z KALENDARZA... ... dziś 102. rocznica urodzin WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO - ... <czytaj dalej>
Gorzów a sztuczna inteligencja
Czy będziemy umieli zarobić na sztucznej inteligencji w Gorzowie? Jak będziemy ... <czytaj dalej>
Jazzowy duet w Gorzowie
Na ten koncert biletów nie można było dostać już na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
admin ego:
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej