poniedziałek 4 marca 2024     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Po kontroli w Urzędzie Miasta
Prezentujemy Stanowisko Komisji Rewizyjnej Rady Miasta w Gorzowie Wlkp. z dnia 22 lipca 2014 r.

Temat: Analiza przyczyn kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w Urzędzie Miasta (2012), zapoznanie z raportem pokontrolnym i ocena realizacji wniosków.
Komisja Rewizyjna pracowała na podstawie zlecenia przez Radę Miasta Gorzowa Wlkp. od 18.02.2014 do 22.07.2014 r. na 5 posiedzeniach, w tym jednym z wyłączeniem jawności.
W postępowaniu wyjaśniającym przeprowadzonym przez Komisję Rewizyjną udział wzięli:
1. Jacek Jeremicz - sekretarz miasta,
2. Lidia Matys - dyrektor Wydziału Organizacyjnego UM,
3. Grzegorz Nidecki - specjalista ds. bhp w UM,
4. Joanna Żurawicz - Wydział Audytu Wewnętrznego Kontroli i Analiz UM.

Komisja Rewizyjna stwierdza, że:

1. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykonywana była w dniach 25 lipca do 8 sierpnia 2012r. w następstwie ujawnionych negatywnych zjawisk w relacjach kierownictwo UM – pracownik, ze wskazaniem na nieumiejętne rozwiązywanie konfliktów i działania o charakterze mobbingu lub/i dyskryminacji, na wniosek Stowarzyszenia Ekspertów BHP za zgodą pokrzywdzonego pracownika Urzędu Miasta.

2. Podejmowanie interwencji na skargi zgłaszane przez pracowników do dyrektorów wydziałów albo ścisłego kierownictwa UM odbywa się bez zachowania formy pisemnej.

3. Przedmiotem kontroli PIP była sprawa konfliktu w komórce BHP, której nie rozwiązał pion organizacyjny.

4. Na terenie Urzędu Miasta w relacjach pomiędzy pracownikami doszło do niewłaściwych relacji międzyludzkich, na które to kierownictwo nie reagowało w sposób właściwy.

5. W Urzędzie Miasta nie opracowano procedur na wypadek zgłoszeń o zdarzeniach, zachowaniach mających znamiona mobbingu.

6. Główna specjalista ds. BHP odmówiła sekretarzowi miasta wydania zaświadczenia o nowym przeszkoleniu (bez przeszkolenia) – bezpośredniemu przełożonemu specjalisty bhp. Sekretarz miasta w następstwie tego przez blisko 7 m-cy od podjęcia pracy na tym stanowisku (od początku 2012 r.) nie posiadał wymaganego przeszkolenia, co jest sprzeczne art. 237³. § 1. kodeksu pracy - pracownik nie powinien być dopuszczony do pracy.

7. Usunięcie ze stanowiska głównego specjalisty ds. BHP spowodowało konieczność zatrudnienia fachowca z zewnątrz, wobec konieczności przeprowadzenia okresowych szkoleń bhp. Podczas szkolenia pracownik służby bhp UM posłużył się materiałem szkoleniowym specjalistycznego wydawnictwa, na wykorzystanie którego UM nie posiadał wymaganej licencji.

8. Komisja stwierdziła, że doszło do nieprawidłowości w przeprowadzaniu szkolenia, w końcowej jego fazie, poprzez przesłanie testów egzaminacyjnych uczestnikom i niedoręczeniu im zaświadczeń.

9. W czasie kontroli prowadzonej przez PIP, 01.08.2012 r. do pracy w strukturze Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. (Biuro Egzekucji Administracyjnej) została przyjęta synowa kierownika Oddziału Okręgowej Inspekcji Pracy w Gorzowie Wlkp.

Wnioski:
1. Komisja Rewizyjna zwraca się do Prezydenta Miasta o niezwłoczne podjęcie działań, do których zobowiązany jest na podstawie obowiązującego prawa.
2. Komisja zaleca opracowanie i wdrożenie stosownych procedur przeciwdziałania mobbingowi.
3. Komisja stwierdza, że ujawniane, wszystkie sytuacje konfliktowe w miejscu pracy winny być dokumentowane oraz rozwiązywane z zachowaniem konfrontacji i rzetelnego zbadania materiału dowodowego.

4. Komisja uznaje za celowe przesłanie stanowiska do Głównego Inspektora Pracy w Warszawie z prośbą o rekontrolę Okręgowego Inspektora Pracy spoza Oddziału w Gorzowie Wlkp.

Marek Surmacz
członek Komisji Rewizyjnej
Rady Miasta Gorzowa Wlkp.


ZDANIE ODRĘBNE

do Stanowiska Komisji Rewizyjnej Rady Miasta w Gorzowie Wlkp. z 22.07. 2014 r. (cz. dotyczącej ustaleń stanu faktycznego) w sprawie: Analiza przyczyn kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w Urzędzie Miasta (2012), zapoznanie z raportem pokontrolnym i ocena realizacji wniosków, co było przedmiotem prac Komisji w okresie od 18.02.2014 r. do 22.07.2014 r.

Komisja Rewizyjna stwierdza, że:
ad. 2.
Interwencje i skargi zgłaszane przez pracowników do dyrektorów wydziałów albo ścisłego kierownictwa UM w żaden sposób nie znalazło odzwierciedlenia w dokumentacji służbowej Urzędu Miasta.

ad 3.
Przedmiotem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy była sprawa konfliktu w komórce BHP, z rozwiązaniem którego nie poradził sobie pion organizacyjny, ani też osobiście, odpowiedzialny za ten stan Prezydent Miasta.
Za przyczynę uznano niedostosowanie do pracy w zespole osobę – urzędniczkę, poddaną szczególnej presji (psychicznej i fizycznej), toteż wobec niej zastosowano decyzje kadrowe.
Natomiast pracownika – bez żadnych kwalifikacji do pracy na zajmowanym stanowisku w komórce BHP, inicjującego kolejny konflikt w miejscu swojej pracy (po podobnych „przejściach” w dwóch wydziałach UM) – awansowano.

ad. 4.
Na terenie Urzędu Miasta miały miejsce napaści podwładnego na przełożoną, które w ocenie prawno-karnej powinny wzbudzić uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Doszło bowiem, wobec urzędniczki, nie tylko do przemocy psychicznej ale też fizycznej, o czym kierownictwo UM było informowane na bieżąco, a zgłaszane zjawiska nie tylko ignorowano, ale pracownika zgłaszającego poniżano i ośmieszano.

ad. 7.
Usunięcie ze stanowiska specjalisty ds. BHP spowodowało konieczność zatrudnienia fachowca z zewnątrz, wobec konieczności przeprowadzenia okresowych szkoleń bhp. W tym celu zlecono usługę synowi kierownika Oddziału Okręgowej Inspekcji Pracy w Gorzowie Wlkp. oraz nowo zatrudnionemu specjaliście ds. bhp.
Podczas szkolenia nowy pracownik służby bhp UM posłużył się materiałem szkoleniowym specjalistycznego wydawnictwa, na wykorzystanie którego UM nie posiadał wymaganej licencji.

ad. 8.
Szkolenia przeprowadzano z naruszeniem zasad postępowania – po zakończeniu szkolenia (2. godz. wykładu i samokształceniu), wymagany egzamin - przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia, odbyty został „zastępczo” poprzez rozesłanie elektroniczne testów egzaminacyjnych do uczestników szkolenia za pośrednictwem dyrektorów wydziałów ze wskazaniem zwrotnego terminu. Uczestnicy szkolenia nie otrzymali oryginałów zaświadczeń o odbytym szkoleniu. Oryginały zaświadczeń przechowywane są w aktach osobowych pracowników co jest sprzeczne z § 16 u. 2 Rozporządzenia MGiP z 27.07.2004 r. (Dz.U.180 z 2004 r. poz.1860).

Marek Surmacz
Przewodniczący
Komisji Rewizyjnej

28 sierpnia 2014 20:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...zaświadczeń o odbytym szkoleniu..." Ot! Byty!
Wszyscy w zgodzie rozeszli się do domu...
Anonim_9412, 29.08.2014, 21:37, 78.10.60.140 ##

BHP to pierdoły niepotrzebne, ale punkt 9 mi się nie podoba. Powinna zostać zwolniona ze stanowiska a osoba ją zatrudniająca po znajomości ukarana zwolnieniem dyscyplinarnym.
Anonim_6412, 08.09.2014, 21:32, 83.20.113.225 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Instal-Ex" Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe

ul. Bogusławskiego 29 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 500 222 315
branża: Ogrzewanie - instalacja, serwis <czytaj dalej>
Brukszta Barbara Gabinet Stomatologiczny

ul. Piłsudskiego 1 a/205, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 62 66
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
Kuratorium Oświaty

ul. Kazimierza Jagiellończyka 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 84 12
branża: Urzędy - pozostałe <czytaj dalej>

Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
Ponad tona tytoniu
KAS zatrzymała 1,3 tony tytoniu. Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała ... <czytaj dalej>
Życzenia dla pani Ludmiły
Ludmiła Żołnierkiewicz mieszka w Gorzowie od 1946 roku. W piątek ... <czytaj dalej>
Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego:
Na granicy
Most Svinesund to most przerzucony nad odnogą Oslofjordu, przez środek ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej