wtorek 18 czerwca 2024     Elżbieta, Paula, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
List bp. Stefana Regmunta na adwent
30 listopada podczas mszy św. sprawowanych w kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej czytany będzie list pasterski bp. Stefana Regmunta. List zapowiada wiodące tematy duszpasterskie, którymi będzie żył Kościół w Polsce w najbliższym czasie: obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W nawiązaniu do rodzinnego klimatu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w liście wiele miejsca poświęcono sprawom małżeństwa i rodziny.

Bp Regmunt przypomina o wyjątkowym charakterze więzi małżeńskiej: "Małżeństwo [...] stanowi przymierze wiążące męża i żonę przed Bogiem oraz wiążące ich oboje z Bogiem. Nie jest to więc związek tylko cielesny, czy jedynie emocjonalny, ale więź obejmująca całego człowieka, czyli związek tak umysłowy, jak i duchowy, moralny, społeczny oraz twórczy. Małżeństwo wiąże ze sobą niejako dwa ludzkie światy i kształtuje nierozdzielną jedność, z zachowaniem jednak własnych cech i zadań, godności i wolności każdego z małżonków". Przypomina również o nierozerwalnym charakterze małżeństwa. Choć głoszenie tej prawdy napotyka dzisiaj na sprzeciw i niezrozumienie, to jednak Kościół nie może się uchylać od tego obowiązku, gdyż "nie może się [...] odwrócić od Ewangelii".

W liście zwrócono uwagę na niepokojące zjawisko spadku liczby urodzin. Bp Regmunt wyraża szacunek i uznanie wobec tych małżonków, którzy pomimo trudności decydują się na przajęcie potomstwa. "W obliczu nadchodzących świąt chcemy wyrazić tym małżonkom uznanie za odwagę i podziwiamy ich zaufanie wobec Boga oraz chęć podjęcia tak ważnego zadania. Nie mamy wątpliwości, że potrzebne są nam dziś zdrowe, pełne miłości, zasobne w dzieci, Boże rodziny. One są źródłem życia i rozwoju; są nadzieją Kościoła i Ojczyzny" - czytamy w liście.

W nawiązaniu do niedawno zakończonego Synodu Biskupów poświęconego sytuacji małżeństwa i rodziny we współczesnym świecie bp Regmunt podejmuje kwestię tzw. związków niesakramentalnych. "Nadzwyczajny Synod Biskupów interesował się żywo problemami związków niesakramentalnych, przez co wzbudził w sercach wielu osób żyjących w takich związkach pewne nadzieje. Pojawiło się nawet dość śmiałe oczekiwanie, że biskupi zmienią dotychczasową praktykę Kościoła w tym względzie. Wzmacniały je niektóre media, a ich aktywność wprowadzała spore zamieszanie. Warto w tym miejscu przypomnieć to, co stanowi tę naukę. Kościół głosi, że zarówno Eucharystia, jak i małżeństwo są sakramentem. Komunia, która jest szczytem życia religijnego chrześcijanina, domaga się wolności od grzechu ciężkiego, tzw. łaski. Małżonkowie, którzy odchodzą od nauki Chrystusa: Co więc Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela (Mt 19, 6), pozbawiają się tego przywileju. Kościół od początku swojego istnienia jest posłuszny Chrystusowi i respektuje w praktyce Jego wolę. W kreowanej atmosferze oczekiwania na zmianę katolickiej doktryny, dały się słyszeć także tu i ówdzie słowa krytyki, że Kościół tych związków nie rozumie, ani im nie pomaga, że Kościół nie troszczy się też o ich życie duchowe. W obliczu takich i podobnych głosów chciałoby się wykrzyczeć możliwie jak najgłośniej, że przecież wcale tak nie jest. To prawda, że Kościół nie daje rozwiedzionym, którzy żyją w nowych związkach, możliwości przyjmowania sakramentalnej Komunii św., ale prawdą jest także to, że nie pozostawia ich bez opieki czy pomocy na drodze nawrócenia. Czyni to poprzez zachęty do uczestnictwa w liturgii i modlitwach Kościoła, do włączenia się w działalność grup duszpasterskich i pracę charytatywną. Zaprasza do słuchania Słowa Bożego podczas Mszy św., nabożeństw i rekolekcji. Organizuje również dla nich specjalistyczne duszpasterstwo, umożliwiające pielęgnowanie życia religijnego i korzystanie ze wsparcia doświadczonych kierowników duchowych".

W ostatniej części swojego adwentowego przesłania Biskup Zielonogórsko-Gorzowski wzywa do solidarności z tymi rodzinami, które dotkniete są cierpieniem i niesprawiedliwością. Zachęca do modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a także do podejmowania "skutecznych działań, które położą kres konfliktom i zapewnią sprawiedliwy pokój, wolność sumienia oraz religii". Zaprasza do życzliwej troski wobec potrzebujących żyjących obok nas.
Czas Adwentu (z łac. adventus - przyjście) posiada podwójne znaczenie. Jest okresem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, podczas których Kościół czci pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Jednocześnie Adwent kieruje umysły wiernych ku oczekiwaniu drugiego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Z obu tych powodów Adwent stanowi czas pobożnego i radosnego oczekiwania.

W okresie adwentu używa się szat liturgicznych koloru fioletowego. Podczas mszy św. nie śpiewa się hymnu Chwała na wysokości Bogu. Zaleca się umiar w ozdabianiu ołtarza kwiatami. Na organach wolno grać tylko dla podtrzymania śpiewu wiernych. Wszystko to ma pomóc w lepszym przeżyciu radości Bożego Narodzenia.

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, zwłaszcza w Polsce, są Roraty. Jest to msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni gromadzą się na liturgii w ciemnościach rozjaśnionych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec lub lampionów adwentowych. Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania na ołtarzu specjalnej świecy symbolizującej Maryję - wzór oczekiwania na przyjście Chrystusa. W wielu kościołach umieszcza się również wieniec adwentowy, którego cztery świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu.

ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii

27 listopada 2014 17:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny

ul. Kazimierza Jagiellończyka 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 54 25
branża: Urzędy - pozostałe <czytaj dalej>
Dudycz Jacek Części Zamienne

ul. Armii Polskiej 39, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 85 02
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>

Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Pizza z automatu
Czego na Gontowcowym szlaku zabraknąć nie może? Oczywiście budowli gontem ... <czytaj dalej>
Za nami NSK 2024
Refleksje nie tylko z drugiego dnia NSK. Sobotni spacer po Nocnym ... <czytaj dalej>
Certyfikacja WOT
Natychmiastowe stawiennictwo w ramach certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzisiaj w nocy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
admin ego:
Po prostu Ii
Ii okazało się bardzo ciekawym miastem. Ludzie najczęściej zatrzymują się ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4245:
Najlepsze koncerty i imprezy odbywają sie w pobliżu i z dala od Gorzowa
na dniach miasta gdzie można napic się piwa przy stoliku, zjesc kieł <czytaj dalej>
Anonim_4245:
wolę stereo.
miejsce pod katedrą nie nadaje się na koncerty
chyba że służy to tylko i wyłącznie urzędnikom magistratu żeby spstryk <czytaj dalej>
Anonim_4381:
NSK to piękna twarz Gorzowa... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
A studentki Kristinki z Jeninka nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_4375:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej