czwartek 30 maja 2024     Joanna, Feliks, Ferdynand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Radioterapia dla Gorzowa
eGorzowska - 7201_LEdWCyMWY7YgJHXVLkqk.jpgGorzowska radioterapia nabiera realnych kształtów. 17 października zaprezentowana została wizualizacja oraz projekt budowalny Ośrodka. Projekt realizowany będzie w ramach Regionalnego Program Operacyjnego L-2020 w trybie pozakonkursowym.

- Budowa radioterapii to priorytet w regionie lubuskim. Na potrzebę realizacji projektu wskazują najgorsza dostępność do usług onkologicznych w kraju oraz cała diagnoza – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Ważne projekty
Budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie jest niezwykle ważna dla mieszkańców północnej części regionu. Podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Elżbieta Anna Polak zaprezentowała, jak wyglądała droga ku radioterapii w Gorzowie.

Projekt najpierw został wpisany do Strategii Promocji Ochrony Zdrowia. Następnie w styczniu budowa radioterapii i zakup akceleratorów zostały wpisane do mapy potrzeb, ponieważ to minister zdrowia koordynuje wszystkie inwestycje w ochronie zdrowia.

- Zarząd województwa nie czekając na dalsze procedowanie, podjął uchwałę w sprawie wykonania dokumentacji i polecił zarządowi spółki jej przygotowanie. Rozpoczęły się przetargi i prace nad dokumentacją. Wiemy, że jest już ona zakończona – wyjaśniła marszałek.

Następnie zarząd województwa podjął decyzję o zakontraktowaniu tej inwestycji częściowo w ramach RPO w trybie pozakonkursowym. - Wszystko to po to, żeby przyśpieszyć – tłumaczy E.Polak. Projekt otrzymał także pozytywną opinię wojewody. 5 października Komitet Sterujący ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia przyjął lubuski plan działań na rok 2016, który zawiera założenia projektu budowy Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp.

- Teraz wracamy więc do działań, do naszego Regionalnego Programu. Na początku listopada odbędzie się komitet monitorujący. Po przyjęciu przez komitet monitorujący trybu pozakonkursowego i zatwierdzonego przez ministerstwo zdrowia planu działań, następnego dnia możemy podpisać umowę. Czyli na początku listopada będzie już podpisana umowa, zwłaszcza, że nie straciliśmy tego czasu – wyjaśniła marszałek E.Polak. – Mogliśmy dopiero teraz zlecać przygotowanie dokumentacji, ale podjęliśmy to ryzyko, jak widać słusznie – dodała.

Marszałek zaprezentowała także plan finansowy projektu. Inwestycja ma kosztować 65 mln zł. Wydatki kwalifikowane - 30 mln zł. Część infrastrukturalna będzie wykonana w ramach RPO Lubuskie-2020. Jej koszt szacowany jest na 21 mln zł.
- O kwotę 35 mln będziemy się ubiegać z ministerstwa zdrowia. To będą środki na akceleratory, tomograf i pozostały sprzęt, który jest potrzebny do uruchomienia radioterapii. W ramach radioterapii powstaną również przychodnie: onkologiczna, hematologiczna, psychologiczna – te, które są niezbędne w takim obiekcie – wyjaśniła marszałek.

Zarząd województwa już w tegorocznym budżecie zabezpieczył 4 mln zł na rozpoczęcie prac związanych z realizacją projektu. Taka sama kwota znajdzie się także w budżecie na rok 2017. Po stronie szpitala zostaje tylko milion złotych.

O postępach prac związanych z inwestycją mówił prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch.
- Chcę poinformować, że w ostatni piątek został złożony formalny wniosek o pozwolenie na budowę. To kończy pierwszy, podstawowy etap. Mamy dokumentację, złożyliśmy wniosek do urzędu miasta o zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji. W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem dokumentacji, na wyłonienie wykonawcy. W moim przekonaniu, jeśli wszystko ułoży się w sposób prawidłowy, taki jak byśmy jako zarząd chcieli, to przełom grudnia i stycznia przyszłego roku będzie momentem w którym rozpoczniemy fizycznie inwestycję – wyjaśnił.

Gorzów potrzebuje radioterapii
Projekt „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o Ośrodek Radioterapii w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie chorób nowotworowych” ma zmniejszyć proporcje w zakresie zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w województwie lubuskim w porównaniu z Polską i krajami Unii Europejskiej. Istotą projektu jest utworzenie specjalistycznego, ponadregionalnego Ośrodka Radioterapii przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp z o.o. W Ośrodku planuje się poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego, zakład radioterapii z dwoma akceleratorami, oddział radioterapii na 25 łóżek, hostel na 26 łóżek. Ośrodek Radioterapii będzie połączony z pozostałymi, już funkcjonującymi komórkami organizacyjnymi szpitala, udzielającymi świadczeń medycznych w zakresie leczenia onkologicznego. Według modelu optymalizacyjnego opracowanego w mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa lubuskiego, do 2025 roku w Gorzowie Wlkp. powinien powstać nowy podmiot wyposażony w 2 przyspieszacze liniowe. Całość nakładów na inwestycję planowana jest na kwotę ok. 66 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków RPO Lubuskie 2020, Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024 oraz ze środków własnych. Wkład własny Spółki będzie wynosił ok. 10.000.000–12.000.000 zł.

Radioterapia w pigułce
Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. - struktura:
- poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego (radioterapeuttyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu)
- zakład radioterapii z dwoma akceleratorami
- oddział radioterapii na 25 łóżek
- hostel na 26 łóżek

Montaż finansowy
- planowany koszt całkowity - 65 980 160 zł
- planowany koszt kwalifikowalny - 30 130 600 zł
- dofinansowanie RPO - 21 611 010 zł
- zakup sprzętu (Narod. Progr. Zwalczania Chorób Nowotworowych lub środki własne jednostki) - 35 000 135 zł

Sprzęt medyczny:
- 2 akcelaratory
- tomograf z opcją wirtualnej symulacji
- systemy planowania leczenia
- wyposażenie dozymetryczne
- wyposażenie modelarni
- usztywnienia
czas realizacji - grudzień 2016 - listopad 2018

Kalendarium działań:
Mapy potrzeb w zakresie onkologii - styczeń 2016
Uchwała Zgromadzenia Wspólników w spr. wykonania dokumentacji - 23 lutego 2016 r.
Wniosek do budżetu woj na 4 mln zł dla radioterapii (na Zarządzie) - 14 czerwca 2016 r.
Uchwała zarządu w sprawie trybu pozakonkursowego - 7 lipca 2016 r.
Opinia wojewody- 26.08.2016
Plany działań KS MZ- 5.10.2016
Komitet Monitorujący - 9 listopad 2016
Nabór wniosków i podpisanie umowy - do końca 2016 roku

LUM

17 października 2016 21:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Z.Łękbud" Łęk Zbigniew

ul. Armii Polskiej 41 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 794 186 912
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Chrobot Halina Kiosk Prasowy

ul. Bolesława ChrobregoGorzów Wlkp.,
tel. 95 720 48 71
branża: Gazety, czasopisma - kolportaż <czytaj dalej>

Jesteśmy nielegalnie inwigilowani
Wszyscy jesteśmy nielegalnie inwigilowani. Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niekontrolowana ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała ... <czytaj dalej>
O drogach w kraju i województwie
GDDKiA przygotowuje do budowy kolejne inwestycje. Dziś GDDKiA pracuje nad inwestycjami, ... <czytaj dalej>
Zamknięta na dwa dni
Od wtorku zmiany w organizacji ruchu na ul. Kosynierów Gdyńskich. Od ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
Perła Szlaku Drewnianych Kościołów
Dziś zapraszamy do Klępska, gdzie stoi najjaśniejsza z pereł Szlaku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wojewoda powołał konsultantów
Nowi konsultanci wojewódzcy będą dbać o zdrowie Lubuszan. Oficjalne powołania z ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3778:
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani? Cały czas. Podawanie swoich danych, niezależne od nas sposoby weryfikacji tożsamości w internecie i obecna ter <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Historia i eksponaty. Polska nie ma żadnej historii i bohaterów. Kogo to dzisiaj cokolwiek z historii poza dobrą zabawą i tuti-fruti interesuje, b <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Popieram wniosek o remont/rewitalizację Cmentarza Świętokrzyskiego...
Dyrekcja Muzeum Gorzowskego na Warszawskiej zabiega o unijne środki na <czytaj dalej>
Krystyna z Jenina:
Krystinka była na spotkaniu z mieszkańców Gorzowa z Radnymi Gorzowa . I poruszyła temat zaniedbanego, historycznego Cmentarza Swiętokrzyskiego. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
o spisanie danych <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej