czwartek 30 maja 2024     Joanna, Feliks, Ferdynand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
List do redakcji: Moja diagnoza Gorzowa
Publikujemy list, który nadszedł do redakcji. Jest głosem na temat naszego miasta. Paweł nie chciał podawać swojego nazwiska.

Moja diagnoza Gorzowa

Obserwując od lat i śledząc życie Gorzowa, a także biorąc w tym życiu udział jako mieszkaniec tego miasta po bardzo długim zastanowieniu (czy to coś da) zdecydowałem się na spisanie tego, w jaki sposób widzę to miasto, jak je postrzegam i co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Niestety, nie potrafię wskazać sposobów na poprawę sytuacji, jest to wg mnie bardzo trudne a na dzień dzisiejszy wręcz niemożliwe. Poruszyłem poniżej zaledwie kilka wątków dotyczących spraw związanych z Gorzowem... bo tak naprawdę mógłbym pisać w nieskończoność… lecz zaznaczam już na wstępie, iż jest to moja subiektywna ocena, do której w moim odczuciu mam prawo. Przepraszam za interpunkcję, błędy stylistyczne czy zwykłe niechlujstwo, ale pisałem to w emocjach…

Gorzów to stan umysłu, tu panuje prowincjonalizm począwszy od zarządzania miastem a skończywszy na "ustawionych" albo amatorskich mediach. Tu wszytko jest poukładane, tu albo piszesz dobrze, albo nie masz zleceń, tu jest ciągle ta sama karuzela ludzi na stanowiskach w miejskich instytucjach – miernych, ale wiernych albo totalnych przydupasów… tu nie ma odważnych dziennikarzy typu śp. Bryki, który był ostatnim dziennikarzem niebojącym się pisać wprost o nadużyciach władzy czy innych aferach miejskich czy obyczajowych. To samo z lokalną TVP… sterowaną przez centralę – to można puścić, tamtego tematu nie ruszać… i tak można o każdej dziedzinie życia w tym mieście napisać...
Miejskie imprezy, miejscy lokalni „celebryci radni albo radne”, które albo na tzw. wcisk stoją w pierwszym rzędzie, albo wydzierają japę, jakby były na imieninach u szwagra a nie w publicznym miejscu… brak norm społecznych, podstaw kindersztuby czy zwykłego savoir-vivre'u… przykłady można mnożyć: ubiór „notabli” na uroczystościach czy zwykłych gorzowian w teatrze czy filharmonii (tu można napisać więcej o zachowaniach w tych miejscach… ale to jeszcze mocniej pogłębi dół i pokaże charakter tego miasta, bo miasto to ludzie je zamieszkujący, robiący tu zakupy czy uczestniczący w lokalnych wydarzeniach.

Jak to zmienić? Jak zmienić mentalność, przyzwyczajenia i zwykle buractwo wielu z nas? Tego się nie da zrobić ot tak, tłumacząc, mówiąc czy wskazując nawet palcem. Ktoś, kto się chamem, bucem czy arogantem urodził albo stał się nim przez lata swego życia, nie zmieni się nagle na lepsze. Trzeba by tych wszystkich „innych” wysiedlić! i sprowadzić społeczeństwo nienasiąknięte tym robotniczo-prowincjonalnym charakterem…

Zielona Góra potrafi iść do przodu. Ktoś powie, że mają łatwiej, bo tam blisko marszałek. Racja, ale rolą lokalnych polityków jest to, żeby zabiegać o dobro miasta i jednoczyć się w sprawach kluczowych dla miasta. A w Gorzowie? Mam wrażenie, że każdy ciągnie w swoją stronę w imię własnych interesów i interesików. Kupczenie stanowiskami… przechodzenie z klubu do klubu… zajmowanie się bzdurami i chodzenie z tym po mediach, przypisywanie sobie cudzych pomysłów, brak zainteresowania sprawami ważnymi, mającymi znaczenie dla ogółu mieszkańców, a nie dla wybranej grupy interesów. Darmowe karnety na żużel albo bilety do teatru czy filharmonii – to jest najważniejsze!!!

Symbole tego miasta wg mnie to: żużel (emocje dla okolicznych wiosek), niedzielna giełda (sic! niepojęte to dla mnie) czy zabawa w Letniej. To powinny być prawdziwe marki Gorzowa (bez urazy, ale tak jest!) przyziemne sprawy, bo po co myśleć o przyszłości. Smarowanie sprayem po odnowionych elewacjach, niszczenie pomników, kradzieże wandalizm to przykłady wielu miast, w tym Gorzowa… picie po parkach czy na ul. Dworcowej, a w centrum miasta, cuchnące moczem bramy w co drugiej kamienicy na Nowym Mieście. Ba, cuchnące nawet okolice ławek przy murze obronnym za przystankiem MZK naprzeciw łaźni. Czy to jest normalne!? Przecież to jest jakby nie było „centrum” miasta. A tak naprawdę centrum o charakterze zdegradowanych slumsów…
Nieumyci, śmierdzący pasażerowie w autobusach komunikacji miejskiej, tzw. fizyczni jadący do pracy (np. drobni budowlańcy remontujący prywatne mieszkania) w roboczych ciuchach i bez krępacji siadający na siedzeniach, a po 8-10 godz. pracy wracający w tych samych ciuchach w zatłoczonym autobusie. I jak ma się czuć ktoś normalny, uprzejmy czy wychowany, kto będzie miał pecha stać obok takiego jegomościa? Wysiądzie na najbliższym przystanku, żeby tego nie doświadczać i resztę drogi pokona piechotą? To będzie najlepsze rozwiązanie?

Bywam czasem w Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i wierzcie mi, tam twarze w autobusach są inne – jakby bardziej przyjazne i normalne. Nie ma aż tyle PATO, co w Gorzowie, gdzie w sobotę późnym popołudniem w tramwaju czy autobusie podstawowa woń to przetrawiony alkohol, twarze zmęczone, kobiety ciągnące swoich facetów co przesadzili u cioci na imieninach i inni, tzw. wykluczeni, niezadbane matki ze swoimi dziećmi, krzyczące na nie, bo akurat przeszkadzają im w głośnej i płytkiej rozmowie przez komórkę… Zastanawiam się czasami czy Hłasko pisząc swoje opowiadania, przenosił do nich rzeczywistość robotniczego Marymontu lat 50. czy może też był wizjonerem przyszłości Gorzowa. Smutne to, ale wg mojej - jak najbardziej subiektywnej oceny – prawdziwe.

I taki obraz miasta z krzywymi chodnikami w centrum, bałaganem truskawkowo-czereśniowym co 50 m, wysłużonymi tramwajami na ul. Chrobrego, które z prędkością pendolino pokonują tam trasę, zdegradowanymi budynkami w centrum, obskurnym dawnym kinem Słońce, wszechobecną reklamą zewnętrzną od sasa do lasa, popaćkaną łaźnią miejską, zdegradowanymi schodami donikąd, gdzie tysiące rozbitych butelek i 2 miliony petów leżą od lat - taki obraz tego miasta mam przed oczami.

Ktoś powie: Jesteś narzekaczem i malkontentem, nie widzisz dobrych stron, pozytywów, zmian, etc. OK. są rodzynki, np. Filharmonia próbuje być odstępstwem od tego "standardu prowincji", ale samotnie na tym oceanie rzeczywistości nie zmieni. Tu nie ma prawdziwej uczelni, tu nie ma narybku zdolnej młodzieży, która chciałaby zostać w tym mieście i się tu uczyć, edukować na poziomie, bo przecież gdzie ma się edukować? W Gorzowie nie ma uczelni na poziomie, uczelni, która wymagałaby od studenta pracy, uczelni, która rozwijałaby - a nie dawała w konsekwencji tylko wymarzony „papier”. Rozsądny i poukładany maturzysta, jeżeli ma takie możliwości, to stąd ucieka, wyjeżdża z miasta, aby studiować w poważnych ośrodkach akademickich. Tu zostaje ktoś, kto ciągnie interes rodzinny albo ktoś komu tatuś lub mamusia z racji swoich kontaktów „załatwi” staż, a później pracę w instytucji publicznej lub jednostkach podległych.

W Gorzowie jest coraz więcej emerytów, a konsekwencją tego są apteki na każdym rogu w centrum miasta. To jest miasto dla ludzi w wieku poprodukcyjnym, a nie dla młodych chcących osiągnąć sukces zawodowy czy osobisty.

Jak to miasto ma być piękne, jak każde nowe osiedle to realizacja Budnexu czy Efektu. Te same tanie w projektowaniu bloczki z narożnymi balkonami… wystarczy pojechać na Os. Europejskie i przekonać się, że jest to jedno wielkie betonowe getto. Jak ma być pięknie w tym mieście jak na bulwarach co sobotę hordy pijanej młodzieży na schodach ciągną z gwinta piwo - bo to kupione w Żabce kosztuje 3 zł a w lokalu pod niszami przynajmniej 6! A rano bulwar to jeden wielki śmietnik, butelki, puszki kubeczki, zużyte prezerwatywy, zarzygane trawniki…

Tu nie ma potencjału na piękno, jeśli w centrum miasta przy ul. Warszawskiej postawiono ze dwa lata temu nowy budynek (siedziba MG 6), który z założenia jest brzydki. Ktoś na to pozwala, ktoś to akceptuje…

W dzielnicach, owszem, jest ładniej: Górczyn, Manhattan już tak nie straszą, ale np. Zawarcie to zdegradowana maksymalnie część miasta. Tam piją w środku dnia na gankach swoich „familioków” i nie ma żadnej reakcji policji czy straży miejskiej. Tam jest jak u Hłaski w „Pierwszym kroku w chmurach”…

I jeszcze te hasła, to zakłamywanie rzeczywistości. Gorzów przystań, Gorzów zaprasza, czy ostatni wymysł: Gorzów w sam raz! Pytam: do czego?! Chyba do pokazana modelowego przykładu zdegradowanego miasta i społeczeństwa.

I ja to tak widzę. Może zbyt czarno, może zbyt pesymistycznie, ale co ja na to poradzę, że taki obraz miasta i jego mieszkańców jawi mi się przed oczami.

Paweł
mieszkaniec Gorzowa


29 października 2016 14:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A jak miało się cokolwiek zadziać za lepsze, kiedy Naczelna Bojowniczka O Nowy, Lepszy Gorzów przyznaje dzisiaj rozbrajająco, że wybrali nam i popierali Prezydenta, który już przed wyborami deklarował, że wie jak będzie rządził: "Ano Wójcicki mówił o tym nam, Ludziom dla Miasta, przed wyborami, jak się wygrywa, jak się planuje inwestycje, jak się kupuje wyborców, będąc prezydentem. I dlaczego tak jest, że w większości miast urzędujący prezydenci zostają wybierani na kolejne kadencje i jak robić sobie kampanię za publiczne pieniądze." Wiedzieli to, a jednak go popierali?
Andrzej Trzaskowski, 29.10.2016, 16:11, 83.11.196.248 ##

Panie Andrzeju, dokonuje pan zbytniego uproszczenia.
Alina napisała, że o tym mówił, ale nie jako swój plan działania a jako wiedza na temat.
Ponadto umiejscowić proszę w czasie: przed wyborami to czas, kiedy kandydat jest już zarejestrowany i nawet gdyby powiedział, że wierzy w ufo, w potwora spaghetti lub że po wyborach dokona samospalenia - nie ma możliwości prawnej wycofania kandydata.
Inna rzecz, że my nie zweryfikowaliśmy za wczasu naszego kandydata pod względem jego strategii działania, poglądów nt jawności, pomysłów na miasto. My to wiedzieliśmy , a skoro się zgodził z nami iść- wyszlismy z założenia, że się z naszą "wiarą" zgadza.
A jeszcze 3 rzecz jest taka, że niestety, ale nikt by z TJ nie wygrał w tamtym czasie.
Więc dziś możemy o tym podyskutować, a karawana jedzie dalej.
Marta, 29.10.2016, 17:25, 89.228.144.123 ##

A mój komentarz do artykułu:
Przeczytałam.
Ze smutkiem i refleksją, ale nie jest to dla mnie nic nowego.
I nie piszę tego w sensie, że akceptuję to i trudno.
Mam na myśli, że wiem, że tak jest i z tym walczę.

Gorzów wygląda fatalnie nie dlatego, że się taki urodził, ale dlatego, że myśmy go nie wychowali. To znaczy- nie inwestowaliśmy w edukacje na wysokim poziomie, w zakłady pracy, które produkują, badają, rozwijają siebie i miasto, oferują ambitne stanowiska a nie wkładanie śrubki do nakrętki, nie rozwinęliśmy kultury na tyle, aby zwykły człowiek potrafił i potrzebował z kulturą obcować. Czyja to wina- nie ma znaczenia. Problemem jest to, że nadal zbyt dużo inwestuje się w pudrowanie ropnia a za mało w sprawy, które zaowocują za 10-20-30 lat - w leczenie tej choroby. I nie mogę zrobić nic więcej poza tym, żeby o tym mówić. Rada miasta mogłaby się czasem zastanowić nad tym co robi, bo utwierdza tylko obecnego prezydenta, że robi dobrze. A nieprzerwanie poprzednich standardów, niedbanie o strategię ale o "fajność"- to gwóźdź do trumny.
Trumny skrojonej na wymiar. W sam raz.
Marta, 29.10.2016, 17:36, 89.228.144.123 ##

Marta, 29.10.2016, 17:25, Wiem - rozumiem. Ale... A zresztą - to już teraz, rzeczywiście nieistotnie, czy i komu, i kiedy powinna się lampka na czerwono - po takich słowach Kandydata - zapalić. To był trudny dla Was czas brzemiennych w skutki decyzji. Nie tylko, zresztą, dla Was. Patrzmy do przodu.
Andrzej Trzaskowski, 29.10.2016, 18:30, 83.11.196.248 ##

" ale pisałem to w emocjach…" [...]które z prędkością pendolino pokonują tam trasę" ...
Anonim_8794, 29.10.2016, 19:14, 159.205.67.174 ##

Facet... jak ci się udaje żyć w tej zdegradowanej mieścinie?
Anonim_8794, 29.10.2016, 19:17, 159.205.67.174 ##

no i badzo dobrze napisał
Anonim_5119, 29.10.2016, 19:43, 31.0.124.77 ##

w przeciwieństwie do Pawła wiem jak to wszystko naprawić kompleksowo tylko nikt nie słucha bo główne media są głupie i wałkują swoje pierdoły utwierdzając rządzących w przekonaniu że jest dobrze.
Anonim_5119, 29.10.2016, 19:46, 31.0.124.77 ##

To nie jest diagnoza tylko obserwacja faktów. Diagnoza podaje z reguły przyczynę i choćby w niewielkim stopniu mówi o tym dlaczego, jak i co robić. Komentarz Andrzeja Trzaskowskiego typowo w gorzowskim stylu.
Anonim_8965, 29.10.2016, 21:23, 89.228.147.185 ##

A ja widzę wyrażnie światło w tunelu, może dlatego,że dość wnikliwie wsłuchuje się w to co się obecnie dzieje w odróżnieniu od wielu.Uważam ,że Gorzów jest obecnie w sytuacji w jakiej nie był od dawna a szczególnie przez ostatnie 8 lat.Myślę o perspektywach - bo z faktami przedstawionymi w artykule nie można się nie zgodzić.Wielkim moim pozytywnym zaskoczeniem jest fakt ,że radni miejscy zainteresowali się sytuacją miasta w rozpatrywaniu gorzowskich wniosków o środki unijne.Wreszcie wspólny apel radnych do rządu popierający projekt przebiegu szybkiej kolei - rządowa pomoc dla paru długo oczekiwanych inwestycji w Gorzowie , Kostrzynie.Widzę też dużo większe gwarancje dla polityki inwestycyjnej czy społecznej Gorzowa i północy województwa ze trony władz.Sytuacja jest wyjątkowo sprzyjająca, a porównywanie nas do największych ośrodków jest przedwczesne, mimo że widać zdecydowane w tym kierunku kroki.
gorzowianin, 30.10.2016, 00:29, 83.23.253.65 ##

Ja też nazywam się Paweł i mieszkam w Gorzowie Wlkp.od około 10 lat Przyjechałem tu za pracą bo nikt inny do Gorzowa przyjechać nie chciał. Oczywiście żałuję wyboru z uwaagi na moje dzieci które tu będą musiały się wychowywać. Żyję tu starając się nie wychodzić z domu i nie oglądać miasta za szybą bo po prostu Gorzów przygnębia i takie hasło obecnie Gorzów kształtuje mimo że przez te 10 lat dużo zmieniło się na plus ale to dzięki inwestycjom unijnym. Na co dzień próbuje zrobić pewne rzeczy bezinteresownie tak jak to robią w części kraju gdzie się urodziłem. I to wyróżnia na minus to miasto bo o ile w moich stronach ludzie za pewne rzeczy nie biorą pieniędzy to tu każdy chce za wszystko pieniądze. Moim zdaniem problemy tego miasta są dwa poza strukturą i wychowaniem ludzi pozostawionym przez poprzedni ustrój. Pierwszy problem to taki, że bardzo ludzi z tego miasta swoje pieniądze inwestuje poza tym miastem. Czyli zarobiłem w Gorzowie Wlkp. a sklep otwieram w Poznaniu, Szczecinie czy Trójmieście albo ostatnio w Berlinie. Innymi słowy brak patriotów lokalnych którzy by bez wymieniania swoich nazwisk zrobili coś dla innych zupełnie bezinteresownie. Niestety jak widzę młode twarze radnych którzy nic nie osiągnęli a są radnymi i chcą tworzyć politykę lokalną to wiem że ich jedynym celem są szybkie i duże pieniądze. Podam przykład jeżeli skończyłeś studia prawnicze to idź na aplikację bo to jest czas do nauki i ucz się a nie politykuj bo ani nie będziesz dobrym politykiem ani prawnikiem i będziesz musiał żyć z polityki bo nic nie będziesz umiał vide starsi radni zasiadający w radzie od kilkudziesięciu lat. Drugi problem to jak słusznie zauważono w liście dzieci bogatych czy wpływowych rodziców, którzy nie chcą wypuścić spod swej pieczy te dzieci i załatwiają im intratne stanowiska jako sędziowie czy w spółkach związanych z miastem albo urzędach. Ktoś powie co w tym złego. A no złego bo jeżeli komuś zawdzięczasz pracę to nie możesz być niezależny a poza tym jak żyjesz w tym środowisku to nie dostrzegasz tych patologii bo poniekąd w tym żyjesz albo jesteś jakoś z tym związany. Uważam że można to wszystko zmienić przez rzeczywiste i transparentne wybory. Dajcie znać światu jakie macie problemy i niech tu przyjadą chińczycy, ukraińcy czy niemcy. Niech zmieniają ten Gorzów bez znajomości rodziców. Dobrym przykładem był polski Lwów gdzie każdą inwestycję wybierano w wyniku międzynarodowego konkursu i to już 200 lat temu. Do tego miasta przyjeżdżali ludzie z Włoch i Francji między innymi dla tego że konkursy były transparentne. Obecne dzieci dobrze postawionych ludzi z Gorzowa Wlkp. niszczą to miasto brakiem wizji i niechęcią do wszczynania wojen przeciwko znajomym swych rodziców, którzy niemiłosiernie wzbogacają się na inwestycjach zlecanych przez znajomych z urzędu. Niestety nowy prezydent jest bez wizji, ikry i pomysłu. Najgorszą jego inwestycją to są drogi i nie chodzi o to że remont wszystkich dróg w jednym czasie tylko chodzi o to że te remonty w dużej części dotyczą nawierzchni a nie urządzeń przesyłowych pod nawierzchnią co oznacza, że Prezydent za kilka lat będzie wymieniał ilości kilometrów dróg, które w następnych 10 latach zostaną niemiłosiernie pocięte celem wymiany starych urządzeń przesyłowych. To nie są dobre inwestycje ja wolałbym aby zrobione o 2/3 dróg mniej ale żeby były zrobione wraz z instalacją pod drogą. O nowych pomysłach prezydenta które muszą się różnić od pomysłów poprzednika to nawet nie chce wspominać. Z wszystkich radnych tego miasteczka to jedynie mec. Synowiec ma szczerą i prawdziwą wizję miasta i chyba wokół niego powinno się budować wizje tego miasta.

Paweł, 30.10.2016, 02:09, 37.131.168.139 ##

Super p.Pawle nic ująć nic dodać dokładnie taki jest nasz Gorzów. Dodam więcej po godz. 18 praktycznie w mieście zamiera życie jest szaro ponuro,brudno i źle.
Artur, 30.10.2016, 09:42, 81.190.179.57 ##

Gratuluję p. Pawle dokładnie taki jest Gorzów nic ująć nic dodać. Może tylko jedna po godz.18 Gorzów zamiera. Jest ponuro szaro brudno i źle. Gdzie niegdzie pomykają szary ludzie z opuszczonym głowami.
A co najgorsze to nie widać światełka w ciemności, które zwiastowało by lepsze.
Pozdrawiam
Artur, 30.10.2016, 09:52, 81.190.179.57 ##

Panie Pawle, 30.10.2016, 02:09, 37.131.168.139 ##

Znam jeszcze kilku radnych, którym zależy - nie deprecjonując oczywiście mec. Synowca, co do którego w pełni się zgadzam, że zależy mu bardzo na mieście.
M.
Marta, 30.10.2016, 09:56, 89.228.144.123 ##

Gorzów to miasto uchodźców. Przyjechali z założeniem ze to na chwile - i z hasłem "bić Germańca i jego schedę"... dopiero trzecie pokolenie ma szansę utożsamić się z miastem jako gospodarz. Jednak układy zostały... :)
Anonim_8632, 30.10.2016, 11:56, 159.205.73.202 ##

Trudno sie z tym młodym człowiekiem nie zgodzić...sam mieszkam tu 36 lat..znam mnóstwo ludzi ,tych co im się chce,tych co chcieliby i tych którym wszystko pasuje!!
Gorzów ..to po prostu pozostałość mentalna i kulturowa z czasów PRL-u ,a tak blizej Stilonu ..małe miasto do którego w poszukiwaniu pracy zjechały tysiace z Polski i okolicy..I ta okolica króluje..nadal!!
Dość smutny obraz ,ale prawdziwy..gdyby poszukać głebiej,to pewnie znalazłoby się coś bardziej pozytywnego!!Jest mimo tych wszystkich negatywów parę plusów..w którev warto wierzyć.W koncu zyjemy w Europie.Trudnej,ale jednak dajacej nam jakąś szansę..czy jas Gorzów i mieszkańcy wykorzystaja?? to inna sprawa .Pozdrawiam
Tez mieszkaniec Gorzowa
Anonim_4985, 31.10.2016, 20:28, 81.190.174.255 ##

Łódź w XIX wieku z małej rolniczej osady (799 mieszkańców w roku 1815) zmieniła się w duże fabryczne miasto (232 tys. mieszkańców w roku 1886)
Anonim_5119, 01.11.2016, 16:26, 37.248.155.182 ##

Brawo, odpisuję się pod tym obiema rękami. Celne spostrzeżenia. Brutalna prawda.
Anonim_7552, 03.11.2016, 16:04, 150.254.196.163 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Piotr i Paweł" Supermarket

ul. Walczaka 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 29 47
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Jado" Tłumaczenia

ul. Mostowa 12, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 35 28
branża: Tłumacze <czytaj dalej>
Firma Usługowa Ejko Marcin Szarejko

ul. Bema 9 b l. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 665 826 559
branża: Komputery - serwis, usługi <czytaj dalej>

Jesteśmy nielegalnie inwigilowani
Wszyscy jesteśmy nielegalnie inwigilowani. Ważny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niekontrolowana ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała ... <czytaj dalej>
O drogach w kraju i województwie
GDDKiA przygotowuje do budowy kolejne inwestycje. Dziś GDDKiA pracuje nad inwestycjami, ... <czytaj dalej>
Zamknięta na dwa dni
Od wtorku zmiany w organizacji ruchu na ul. Kosynierów Gdyńskich. Od ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6e.jpg
admin ego:
Perła Szlaku Drewnianych Kościołów
Dziś zapraszamy do Klępska, gdzie stoi najjaśniejsza z pereł Szlaku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wojewoda powołał konsultantów
Nowi konsultanci wojewódzcy będą dbać o zdrowie Lubuszan. Oficjalne powołania z ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3778:
Jesteśmy nielegalnie inwigilowani? Cały czas. Podawanie swoich danych, niezależne od nas sposoby weryfikacji tożsamości w internecie i obecna ter <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Historia i eksponaty. Polska nie ma żadnej historii i bohaterów. Kogo to dzisiaj cokolwiek z historii poza dobrą zabawą i tuti-fruti interesuje, b <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Popieram wniosek o remont/rewitalizację Cmentarza Świętokrzyskiego...
Dyrekcja Muzeum Gorzowskego na Warszawskiej zabiega o unijne środki na <czytaj dalej>
Krystyna z Jenina:
Krystinka była na spotkaniu z mieszkańców Gorzowa z Radnymi Gorzowa . I poruszyła temat zaniedbanego, historycznego Cmentarza Swiętokrzyskiego. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
o spisanie danych <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej