czwartek 29 lutego 2024     Lutosław, Roman, Teofil
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Półmetek zarządu województwa
- Dokładnie wczoraj 29 listopada minęły 2 lata pracy zarządu. W tym czasie udało się utworzyć pierwszą klinikę, ruszył kierunek lekarski, niebywały sukces odniosła Lubuska Akademia Rozwoju, wystartowała kampania promująca lubuski program dla młodzieży Młodzi on life - mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.  Wyremontowane drogi, nowe pociągi, historyczny spadek bezrobocia - to tylko niektóre z dobrych wiadomości, którymi podzielił się Zarząd Województwa Lubuskiego po dwóch latach pracy.

Zdrowie
- W ciągu tych dwóch lat finalizowaliśmy naszą konsekwentną pracę z zakresu ochrony zdrowia. Widać już efekty naszego planu, który z pełną determinacją realizujemy. Trzecie miejsce w Polsce pod względem indeksu sprawności. Niezależni eksperci z ministerstwa zdrowia ocenili nasz region pod względem dostępności dla pacjenta, ale także zdrowia, jakości życia w naszym regionie i gospodarki finansowej. Wszystkie nasze jednostki się bilansują, nie są zadłużone. Mamy cztery spółki. Co najważniejsze w tej kadencji, udało się utworzyć pierwszą klinikę w województwie lubuskim. Od 1 października 2015 r. wystartowaliśmy zupełnie na nowym poziomie, w nowych standardach. W tej chwili przekształcamy szpital w Zielonej Górze w szpital uniwersytecki - mówiła.

Marszałek podkreślała jak ważne było utworzenie kierunku lekarskiego, zainwestowano ogromne pieniądze, wymagało to przeprowadzenia szeregu inwestycji w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze. Zainwestowaliśmy 60 mln. żeby mógł powstać kierunek lekarski, powstał Instytut Patomorfologii, dziekanat, nowe sale dydaktyczne. Udało się, w wyniku certyfikacji uzyskaliśmy zgodę na zwiększenie liczby studentów – mówiła marszałek. - Radioterapia w Gorzowie Wlkp. i Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to priorytety w zakresie ochrony zdrowia, które postawiliśmy sobie kilka lat temu.

Niesamowicie kosztowne inwestycje. Najpierw musieliśmy uporządkować ochronę zdrowia, zlikwidować zadłużenia, poprawić warunki na oddziałach - mówiła marszałek. Oba projekty wpisano do Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia oraz do mapy potrzeb zdrowotnych. Już w tym roku przeznaczyliśmy po 4 mln zł na każdą inwestycję, w przyszłym też po 4 mln zł – mówiła marszałek.

- Baza tymczasowa HEMS dla Gorzowa – to kolejna niezwykle ważna inwestycja. To przykład, jak trzeba łapać chwile. Z dyrektorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robertem Gałązkowskim spotkałam się w na otwarciu bazy w Przylepie i wówczas rozmawialiśmy na ten temat. Jest to efekt szybkiej decyzji ówczesnego ministra Waldemara Sługockiego. – Mając bazy w Przylepie i Gorzowie Wlkp., mamy już rozwiązaną sytuację bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, o co tak zabiegaliśmy. Inwestycja ta wielokrotnie poprawi skuteczność ratownictwa medycznego w naszym regionie. To będzie jedyna baza pogotowia lotniczego wybudowana na terenie szpitala.

Dostępność transportowa

W zakresie inwestycji drogowych w 2015 r. prowadzono 40 przedsięwzięć w kwocie 43,85 mln zł, w tym: 2 obwodnice, 25 na ciągach dróg, 1 most, 12 zadań w ramach poprawy bezpieczeństwa. Natomiast w bieżącym roku realizowanych jest 70 inwestycji w kwocie 58,34 mln zł, w tym: 2 obwodnice, 57 na ciągach dróg, 2 mosty, 9 zadań w ramach poprawy bezpieczeństwa. Najważniejsze inwestycje to m.in. budowa Obwodnicy Drezdenka Etap I, budowa obwodnicy Rzepina, rozbiórka i budowa nowego mostu wraz z mostem objazdowym przez rz. Wartę w Skwierzynie. Kontraktujemy cały czas nowe projekty, w ubiegłym roku zakupiliśmy 2 szynobusy – mówiła marszałek.

Lubuska Akademia Rozwoju to strzał w dziesiątkę!
Marszałek podkreślała sukces, jaki odniosła Lubuska Akademia Rozwoju. - Uczymy cały czas naszych beneficjentów. LAR to strzał w dziesiątkę. Prezentujemy, jakie konkursy ogłaszamy, jak przygotować projekty – mówiła marszałek. Przypomnijmy, że misją akademii, której inicjatorką i pomysłodawczynią jest marszałek, jest dostarczenie najnowszej wiedzy o teorii i praktyce wynikającej z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego oraz płynących z tego tytułu korzyści dla samorządów i przedsiębiorstw. Akademia ma charakter doradczo-szkoleniowy i podzielona jest na bloki tematyczne dotyczące szeroko rozumianej polityki regionalnej. W sesjach LAR uczestniczą setki studentów - przedstawicieli firm, organizacji pozarządowych, samorządów i uczelni z całego województwa. Prelegentami są eksperci poszczególnych dziedzin, obejmujących tematykę danej sesji.

- Kontrakt Terytorialny – niesłychanie ważny dokument, nad którym cały czas pracujemy. 30 projektów kluczowych, wszystko jest przewidywalne. Budujemy region zrównoważony pod względem terytorialnym i pod względem społecznym. Nie wszystkie te projekty znalazły się w Planie Morawieckiego. W ramach RPO – Lubuskie 2020 mamy podpisanych 121 umów. Jesteśmy spokojni, że plan 20 proc. do końca grudnia zostanie osiągnięty. Krew i pot – tak mówiłam na spotkaniu z samorządowcami. To są pieniądze, które muszą być zakontraktowane zgodnie z planem – podkreślała marszałek.

Miliony na inwestycje przeciwpowodziowe
Ponad 461 mln zł z Banku Światowego na ochronę przeciwpowodziową trafi do naszego regionu. W październiku podpisano porozumienie dotyczące warunków finansowania projektów w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Chodzi m.in. o zabezpieczenie przeciwpowodziowe dorzecza Odry – ochrona Słubic, Nowej Soli oraz odcinka Wężyska-Chlebowo.

Lubuskie atrakcyjne dla turysty!
– Budujemy tożsamość i poczucie siły regionu. Chcemy odważnie i bez kompleksów realizować ambitne projekty. Chcemy też pokazywać potencjał naszego regionu i zachęcać do odwiedzenia go – mówiła podczas konferencji marszałek Polak. Lubuskie ma swoje cuda – w dwóch edycja plebiscytu National Geographic mamy aż 3 laureatów 2015 - Park Narodowy Ujście Warty, 2016 - Geopark Łuk Mużakowa oraz Szlak Kościołów Drewnianych

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie na europejskim poziomie!

- Dzięki naszym decyzjom WOSiR w Drzonkowie posiada obiekty na europejskim i światowym poziomie, wśród których warto wymienić: basen olimpijski i rekreacyjny, obiekty jeździeckie, nowoczesną halę tenisową, pełnowymiarowe boiska do piłki siatkowej plażowej - mówiła marszałek. W 2015 roku zrealizowano kolejne etapy modernizacji WOSiR, w związku z kontynuacją projektu pn. „Modernizacja kompleksu obiektów: hotel, basen kryty i sala konferencyjno – sportowa, wymiana istniejącej sieci cieplnej i wodociągowej, hala sportowa i strzelnica. Kolejna strategiczna inwestycja to „Remont i modernizacja układu komunikacyjnego w celu umożliwienia dostępu osobom niepełnosprawnym do obiektów Ośrodka”. W bieżącym roku realizowane jest zadanie: „Modernizacja obiektu jeździeckiego – przebudowa, rozbudowa i nadbudowa hali jeździeckiej. Modernizacja Ośrodka doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020, zgodnie z którą jedną z kluczowych inwestycji regionalnych jest „Dokończenie rozbudowy Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie oraz poprawa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Gorzowie Wlkp.”.

Lubuskie otwarte na świat
W roku 2015 udało się pozyskać nowego partnera zagranicznego. Lubuskie rozpoczęło współpracę z greckim regionem Kreta. To już kolejny przykład dobrej współpracy z partnerami z Europy i nie tylko. – Nawiązaliśmy relacje pomiędzy przedsiębiorcami z Europy, ale także USA. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zawarto umowę partnerską pomiędzy Województwem Lubuskim a Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (K-SSSE). Główna misja: profesjonalna, kompleksowa i spójna obsługa inwestorów zarówno krajowych i zagranicznych. Ważnym aspektem jest także zintegrowanie działań marketingowych.

Młodzi on-life
Młodzi on-life to hasło kampanii promującej lubuski program dla młodzieży. Przygotowaliśmy program dla młodych. Chcemy żeby młodzież wracała do Lubuskiego i chciała tu żyć – mówiła marszałek. Podczas konferencji zaprezentowała dotychczasowe działania samorządu województwa na rzecz młodych oraz założenia programu dla młodych. Partnerstwo dla wolontariatu. – Wszystkie działania są skuteczne, jeżeli są realizowane nie solo, ale razem. Ten projekt to 17 partnerów. 3 tys. harcerzy i patronaty: Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Ten program to także odpowiedź na zapotrzebowanie na solidarność międzypokoleniową. W ramach projektu budujemy 15 poradni, bo bardzo często młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać, a mają problemy i trzeba im pomóc je rozwiązać – mówiła marszałek.

Lubuskie Centrum Winiarstwa

W 2015 r. otwarto miejsce, w którym bije serce lubuskiego winiarstwa. W 2016 odbyło się pierwsze winobranie na samorządowej winnicy oraz pierwsze Święto Młodego Lubuskiego Wina. Imprezy przyciągają wielu turystów z regionu, Polski i zagranicy.
Zobacz prezentację marszałek Elżbiety Anny Polak

Więcej na www.lubuskie.pl

LUM

1 grudnia 2016 18:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Śmiechu warte. Zdrowie..

Facet mnie dziś zaczepił na przystanku pokazuje mi kołnierz mówi że ma bo kręgosłup pęknięty musi chodzić w tym kołnierzu poszedł się zapisać
to mówią że na październik przyszłego roku!
Plecy go bolą i rok sobie poczeka.


Transport. Pojechać sobie łatwo do Londynu nie mogą z lotniska w Babimoście. A do Goleniowa trzeba żeby ktoś zawiózł parking płatny tylko 10 min jest darmowy - nikt w 10 min nie zostanie bo musi poczekać czy tamten odleci. I jest kłopot. Do Babimostu (który planuje uruchomić loty do Anglii) nie dowożą busy. Z Zielonej dowożą..Edukacja - tu pominę tę żenadę


atrakcyjne dla turysty - śmiać się czy płakać?

patrz jez. Marwicko przykład z brzegu
Zabytki w Gorzowie - 2.

Otwarte na świat - zwł że zdecydowana większość Gorzowian nigdy nie była za granicą i nie wie jak świat wygląda.


Program dla młodych - harcerze. No super a nie harcerze?

Lubuskie Centrum Winiarstwa - a to na południu.

Anonim_6639, 02.12.2016, 20:25, 31.0.123.231 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Action" Przedsiębiorstwo Handlowe

ul. Andersa 6 d/13, Gorzów Wlkp.
tel. 790 434 995
branża: Komputery - sprzedaż <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa Wędrzyn 37

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 72 67
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Militaria" Żaneta Pykało

ul. Młyńska 13, Gorzów Wlkp.
tel. 880 237 064
branża: Militaria <czytaj dalej>

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
Półpasiec pozostawia długotrwałe dolegliwości
Półpasiec oczami pacjentów: ból i brak informacji o chorobie oraz ... <czytaj dalej>
Ukraina też walczy o Polskę
„Ludzie ludziom ten zgotowali los” - Zofia Nałkowska. Pozwolę sobie przypomnieć ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
admin ego:
E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dziewiąty cud świata
Wracamy na ścieżki Bohuslänu położonego nad cieśniną Skagerrak w północno-zachodniej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_8262:
Słowo " Wielkopolski" kojarzy się z terenami gdzie szanuje się pracę, chce się bogacić, postępować wg pewnych zasad i bycia zdyscyp <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Urodziłem się w Gorzowie Wielkopolskim i w Wielkopolskim chciałbym umrzeć. Tak do wczoraj myślałem. Ale skoro mogłem zmienić nazwisko, to i na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej