
W poÅ›wiÄ…teczny piÄ…tek (27 grudnia br.) bÄ™dziemy obchodzić 101. rocznicÄ™ wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym dniu, na cmentarzu komunalnym, przy tablicy poÅ›wiÄ™conej pamiÄ™ci uczestników zwyciÄ™skiego zrywu narodowoÅ›ciowego bÄ™dÄ… wystawione flagi i harcerska warta.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w nadziei na odzyskanie ziem polskich spod zaboru pruskiego.
Od roku w Gorzowie, na cmentarzu komunalnym mamy, zrealizowanÄ… na zlecenie Miasta, tablicÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… pamiÄ™ci powstaÅ„ców. InicjatorkÄ… jej powstania jest
Barbara ZwoliÅ„ska – gorzowianka, córka PowstaÅ„ców Wielkopolskich, pochowanych na cmentarzu komunalnym (...).
Tablica została wzniesiona na podstawie uchwały nr LXXI/891/2018 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 17.10.2018 r., a prace zostały zrealizowane na zlecenie Urzędu Miasta.
Powstanie Wielkopolskie to zwyciÄ™ski zryw narodowoÅ›ciowy Polaków, mieszkaÅ„ców Prowincji PoznaÅ„skiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczÄ…ce siÄ™ na przeÅ‚omie lat 1918–1919. Polacy domagali siÄ™ powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniajÄ…cej swojÄ… niepodlegÅ‚ość.
Powstanie wielkopolskie wybuchÅ‚o 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracajÄ…cego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybyÅ‚ 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. 27 grudnia swojÄ… paradÄ™ wojskowÄ… na ÅšwiÄ™tym Marcinie urzÄ…dzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszÅ‚o do zamieszek, w wyniku których wywiÄ…zaÅ‚a siÄ™ walka, podjÄ™ta nastÄ™pnie przez oddziaÅ‚y kierowane przez PolskÄ… OrganizacjÄ™ WojskowÄ… Zaboru Pruskiego.
PowstaÅ„cy w krótkim czasie opanowali całą ProwincjÄ™ PoznaÅ„skÄ… z wyjÄ…tkiem jej póÅ‚nocnych i poÅ‚udniowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzaÅ‚ na front powstaÅ„czy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 koÅ„czÄ…cego I wojnÄ™ Å›wiatowÄ….
ByÅ‚o to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneÅ„skiego w 1919 roku i II powstania Å›lÄ…skiego w 1920 roku, zwyciÄ™skich powstaÅ„ w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstaÅ„ z tamtego okresu, które umożliwiÅ‚o realizacjÄ™ wszystkich zaÅ‚ożonych celów.
Na gorzowskim cmentarzu parafii ÅšwiÄ™tego Krzyża, przy gÅ‚ównej alei w grudniu 1947 r. urzÄ…dzono kwaterÄ™ grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Archiwum UM/ Bartłomiej Nowosielski
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>