
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jako jedyny w regionie do walki z guzami wątroby wykorzystuje termoablację.
Termoablacja polega na „wypalaniu” guza pod kontrolą USG lub tomografu komputerowego. Precyzyjnie, bezpośrednio do guza, wprowadza się sondę wielkości igły, a następnie wykorzystuje przenoszone przez nią ciepło do zniszczenia komórek nowotworowych.
- Tę metodę stosujemy przy przerzutach nowotworu do wątroby lub przy pierwotnych guzach wątroby – mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej w gorzowskim szpitalu dr n. med.
Michał Rać.
Pod kontrola obrazową
Na razie dr Michał Rać wykonał trzy takie zabiegi. To byli pacjenci poradni onkologicznej przy szpitalu. Wszyscy po raku jelita grubego z przerzutami do wątroby.
Wskazania do zabiegu, to trudne do operacyjnego usunięcia ogniska nowotworu. Termoablacja jest najlepsza również, gdy guzy są rozmieszczone w różnych częściach wątroby.
– Całej wątroby nie można usunąć. Nawet gdyby chodziło o jeden płat wątroby, to wymaga zaawansowanych technik – trzeba zrobić ebolizacje wątroby, a później czekać, aż płat przerośnie – tłumaczy dr Michał Rać.
Termoablację wykonuje się też, gdy w trakcie cykli chemioterapii ogniska nowotworu przestają na nią reagować lub reagują słabo, żeby zminimalizować masę guza a szczególnie ogniska przerzutowe.
Kwalifikują specjaliści
Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem ogólnym. To metoda mało inwazyjna, więc bezpieczna dla pacjentów w różnym stanie klinicznym i z różnym stopniem zaawansowania nowotworu. Nie jest jednak alternatywą dla tradycyjnych operacji i w żaden sposób ich nie zastąpi.
Dla kogo jest najlepsza? O tym decyduje komisja onkologiczna albo – jak w przypadku gorzowskiego szpitala – zespół chirurgiczno-onkologiczno-radiologiczny, czyli lekarze z tych trzech oddziałów.
Oprac. red.
Foto WSzW
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego Ciała. Należy liczyć się z okresowym wstrzymaniem ruchu drogowego, co ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Poznaj plan zagospodarowania
Można poznać plan zagospodarowania dla obszaru u zbiegu Podmiejskiej i Łukasińskiego.
Do 26 czerwca do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu ...
<czytaj dalej>Wręczono nagrody 25-lecia samorządu
Z okazji rocznicy powstania województwa lubuskiego 3 czerwca 2023 r., podczas Święta Wolności, przekazano nagrody dla tych, którzy najbardziej zasłużyli ...
<czytaj dalej>