
Trzy dni trwaÅ‚a trzecia konferencja ultrasonografii kontrastowej z warsztatami, organizowana przez szefa oddziaÅ‚u chorób wewnÄ™trznych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie lek. med.
Romana Kołodziejczaka.
Co pan zakładał, organizując po raz pierwszy konferencję na temat ultrasonografii kontrastowej?
– ZakÅ‚adaÅ‚em spopularyzowanie tej metody i Å›ciÄ…gniÄ™cie ludzi, żeby wymieniali siÄ™ doÅ›wiadczeniami, żebyÅ›my siÄ™ jej nauczyli i na co dzieÅ„ wykorzystywali jÄ… w diagnostyce.
Dlaczego ta metoda jest taka ważna?
– Ultrasonografia kontrastowa umożliwia prostszÄ… i szybszÄ… diagnostykÄ™ w wielu chorobach różnych narzÄ…dów, od serca i tÄ™tnicy po nerki. Jej stosowanie zaczęło siÄ™ od chorób wÄ…troby, a wczeÅ›niej byÅ‚a znana w echokardiografii. Niestety, jakoÅ› wciąż nie znajduje rozpowszechnienia.
Mówimy gÅ‚ównie o finansowaniu metody czy o podejÅ›ciu lekarzy?
– O podejÅ›ciu lekarzy gÅ‚ównie. Sprawa finansowania w każdym kraju jest jakaÅ›, ale rzeczywiÅ›cie ta metoda nie jest w Polsce odrÄ™bnie finansowana. Firma, która zarejestrowaÅ‚a lek, stara siÄ™ z Polskim Towarzystwem Ultrasonograficznym, żeby w jakiejÅ› formie byÅ‚ on refundowany, ale to wszystko na razie trwa i jest rozważane. W Ministerstwie Zdrowia decyzji nie ma.
WspomniaÅ‚ pan o dwóch cechach tej metody, która jest prosta i szybka, ale czÄ™sto na konferencji byÅ‚a mowa o trzeciej, czyli o dokÅ‚adnoÅ›ci.
– Każda metoda swojÄ… dokÅ‚adność opiera na tym, że osoba wykonujÄ…ca, nauczy siÄ™ jej. Ta metoda jest w wielu sytuacjach dokÅ‚adniejsza i prostsza do zastosowania niż tradycyjna tomografia czy rezonans magnetyczny. Można badanie wykonać przy Å‚óżku chorego. Nie trzeba go transportować. Można jÄ… przeprowadzić u ciężko chorego pacjenta i bez jakiegokolwiek narażenia na promieniowanie rentgenowskie. Kontrast nie jest toksyczny dla nerek, odpada wiele ograniczeÅ„, które powodujÄ…, że nie można lub utrudnione jest wykonanie innych badaÅ„ w zwiÄ…zku z uszkodzeniem nerek. Tu nie ma takich ograniczeÅ„.
Czy za pomocą tej metody można zbadać każdy wewnętrzny organ człowieka?
– OczywiÅ›cie zbadać można, ale nie jest to jakieÅ› panaceum, które wszystko rozstrzyga. SÄ… okreÅ›lone sytuacje, w których jest sens zastosowania tej metody. Kluczowa jest szybka odpowiedź pacjentowi, który np. przychodzi przerażony i mówi, że ma guza – zaÅ‚óżmy – w wÄ…trobie. Po takim badaniu możemy mu powiedzieć, że to jest zdecydowanie Å‚agodna sprawa i nie ma siÄ™ czym stresować, że to jest wyłącznie do obserwacji, a pacjent może spokojnie żyć. WiÄ™c moim zdaniem to szybka i bezcenna informacja dla niego. Ale bywa też odwrotnie, gdy widać zdecydowanie zmiany przerzutowe i wÅ‚aÅ›ciwie żadnych innych pytaÅ„ i nie musimy zadawać. Trzeba to potwierdzać, wykonywać biopsjÄ™, ale rozpoznanie bardzo istotne już mamy.
30 lat temu przy diagnostyce nadczynności przytarczyc robiło się scyntygrafię. Jak ona się ma do ultrasonografii kontrastowej?
– Tutaj pani doktor z Warszawy z Instytutu Onkologii dokÅ‚adnie przedstawiÅ‚a taki stan. To jest wiedza dość sprawdzona. Tarczyce czy przytarczyce w ultrasonografii kontrastowej majÄ… bardzo charakterystyczny przebieg kontrastowania i uważa siÄ™, że czuÅ‚ość tej metody w sensie poszukiwania czy coÅ› jest gruczolakiem przytarczyc, czy nie, jest taka sama lub wiÄ™ksza jak w scyntygrafii, z której wykonaniem w naszych warunkach jest generalnie problem, bowiem ZakÅ‚adów Medycyny Nuklearnej jest stosunkowo niedużo.
Na tegorocznej trzydniowej konferencji widziałam sporo młodych twarzy. Kim są i skąd przybyli ci ludzie?
– MuszÄ™ powiedzieć, że jest to bardzo budujÄ…ce, bo to rzeczywiÅ›cie mÅ‚odzi lekarze z caÅ‚ej Polski, od Rzeszowa przez Lublin, WarszawÄ™, po ZielonÄ… GórÄ™ i Szczecin. Zainteresowanie tÄ… metodÄ… i chÄ™ciÄ… zapoznania siÄ™ z jej stosowaniem z roku na rok roÅ›nie.
Trudno organizuje siÄ™ takie konferencje?
– WÅ‚aÅ›ciwie powiedziaÅ‚bym, że nie. Jest oczywiÅ›cie kwestia decyzji, że siÄ™ chce, a poza tym – nie wiem, jak to powiedzieć, żeby nie przechwalić – zespóÅ‚, który teraz pracuje na oddziale chorób wewnÄ™trznych, zdjÄ…Å‚ ze mnie ogrom organizacyjny. W poprzednich konferencjach wszystko byÅ‚o przeze mnie wymyÅ›lone, a moi ludzie towarzyszyli mi póÅ‚ kroku z tyÅ‚u i korygowali błędy. Teraz już byli wyczuleni, że trzeba to robić inaczej i z góry zarzÄ…dzili, że bÄ™dzie inaczej. I to oni nad tym panujÄ….
I pan się temu podporządkował?
– OczywiÅ›cie. Bo jak siÄ™ nie pozwoli ludziom dziaÅ‚ać, to nic nie bÄ™dzie.
Ultrasonografia to pana chleb powszedni. Czy w czasie takiej konferencji pan też czegoś się uczy?
– OczywiÅ›cie. PrzyjeżdżajÄ… tu wykÅ‚adowcy, sÅ‚uchamy o czym mówiÄ…, a to bardzo doÅ›wiadczeni ludzie, którzy stosujÄ… te metody na co dzieÅ„. W ogóle sÅ‚uchanie czÅ‚owieka, który ma doÅ›wiadczenie w ocenie ultrasonografii z kontrastem nerek, guzów czy refluksu, to jest dodatkowa wiedza, która niespodziewane potem siÄ™ przydaje. Za kilka dni może siÄ™ okazać, że jakiÅ› pacjent bÄ™dzie bardzo podobny do prezentowanego tutaj przypadku.
Dziękuję.
Rozmawiała Hanna Kaup
Foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>