wtorek 27 lutego 2024     Anastazja, Wiktor, Gabriel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
O zamianie leżaków. I nie tylko
eGorzowska - 11802_WWxvvjsLanpOfDUJMuw.jpgW minioną niedzielę wybrałem się na recital fortepianowy, kolejną odsłonę „Pikników chopinowskich” na Placu Sztuk Filharmonii Gorzowskiej. Tak więc działkowo-leśny leżak zamieniłem na ten, który oferuje organizator (FG) na czas słuchania koncertu.

Tam, na działce, tuż przy łośnieńskim lesie, słuchałbym śpiewu ptaków i siebie, tutaj – Muzyki.
A przywiódł mnie trudny, różnorodny – bo z kilku epok repertuar i… wiek wykonawcy.
Pan Stanisław Oracz z Torunia ma dopiero 19 lat. Byłem niezwykle ciekaw Jego wykonań, interpretacji tych jakże innych od siebie, powstałych w różnych epokach kompozycji.

Tak więc klasycyzm: Józef Haydn Sonata Es-dur wg HOB XVI – 52. To rok 1794.
Haydn w Londynie. Tam ofiarowuje tę sonatę wybitnej pianistce Teresie Jansen.
W maju 1775 roku Teresa wyszła za mąż za Gaetano Bartolozziego i pod tym nazwiskiem po raz drugi Sonata 52 została wydana w 1800 roku. Pierwsze wydanie to rok 1798 w Wiedniu, tam inna dedykacja – Pani Magdalena von Kurzbeck.

To chyba najdłuższa sonata Józefa Haydna. W zależności od liczby powtórzeń w pierwszej części (Allegro moderato) trwa od dwunastu do piętnastu minut. Tutaj bardzo mądrze, roztropnie podzielił swoje siły i umiejętności Pan Stanisław Oracz pokazując, że potrafi podołać czasowi trwania kompozycji, równocześnie znakomicie oddając charakter jej poszczególnych części: część druga Adagio, trzecia Finale. Presto w formie ronda. W bardzo subtelny sposób Pianista oddał idiom muzyki tamtego okresu zarówno w warstwie dźwiękowej jak i traktowaniu klawiatury. Mnie urzekła zwłaszcza część druga.

Lata 1841/1842 – Fryderyk Chopin Preludium cis-moll op. 45 i czwarte scherzo E- dur op. 54. Bliskie sobie czasowo, różne pod względem dynamiki, charakteru. Zagrane perfekcyjnie. Może (ale to tylko moja subiektywna opinia) trochę za mało Chopina w Chopinie. A może jeszcze miałem w uszach Haydna?

Rok 1901, więc współczesność i Karola Szymanowskiego Wariacje b-moll op. 3. A więc dość wczesne dzieło – dodam – znakomite, znakomicie wykonane. I to nie tylko moje zdanie. Wiele osób z widowni potwierdzało moją opinię! A napisał ten utwór Karol Szymanowski podczas studiów u Zygmunta Noskowskiego, dedykował Arturowi Rubinsteinowi.
W utworze, jak piszą znawcy, zachował kompozytor tradycyjne zasady kształtowania formy. Mnie uwiodła harmonia, zmienność nastrojów, temp, kolorów poszczególnych części – to wszystko perfekcyjnie ten młody Pianista pokazał słuchającym.

I powrót do roku 1830, romantyzmu – Fryderyka Chopina Koncert fortepianowy e-moll. Tutaj Stanisław Oracz z gorzowskimi filharmonikami: Daria Krzysztoń-Baran – I skrzypce, Yi Ding Dana – II skrzypce, Joanna Gołąb – altówka, Agnieszka Lasek – wiolonczela i Mateusz Rzytka – kontrabas. I to żadne foux pas wobec utworu Fryderyka Chopina – wszak pierwsze próby Koncertu odbywały się w domu kompozytora, właśnie z kwartetem smyczkowym. Prób było kilka, później z małą orkiestrą, by w końcu Chopin mógł zagrać z pełnym składem. Istnieją przypuszczenia, że w instrumentacji orkiestrowej obu koncertów Fryderyka pomagali mu koledzy ze studiów. Ale czy to prawda? Nie wiem! W każdym razie 11 października 1830 roku, a więc na kilka tygodni przed wyjazdem Fryderyka z Polski dzieło zostało przez Niego w Teatrze Narodowym wykonane. Dyrygował Carl Soliva. Dodatkowo wystąpiły śpiewaczki: Aneta Wołkow i ówczesna muza Fryderyka, Konstancja Gładkowska.

Tak więc Koncert e-moll op.11 Drugi ze skomponowanych przez Chopina. (Numeracja dzieł koncertowych nie zgadza się z czasem powstania i czasem wydania kompozycji). Chopin miał zamiar napisać trzeci koncert. Niestety, ten zamiar nie doczekał się finału. Ale pozostało nam znakomite Allegro koncertowe A-dur op. 46, które od czasu do czasu można z estrad usłyszeć. Miało być zawarte w nowym, trzecim koncercie.

A niedzielne wykonanie? Owszem część jakości zabierało nagłośnienie – zwłaszcza kwintetu. Dobrze, że górował głos fortepianu. Pianista – bardzo, bardzo poprawnie.
Mogła się podobać artykulacja, wyczucie formy i stylu, umiejętność pedalizowania, jakość dźwięku, kolorystyka, zróżnicowanie barw poszczególnych części. I co oczywiste – pamięciowe opanowanie utworu. Mnie osobiście zabrakło nieco śpiewności, o której tak często mówił Fryderyk Chopin – zwłaszcza w części drugiej, kiedy to Kompozytor opowiada Muzyką swoje uczucia do kobiety.

To był trudny i dobry recital – patrząc, na jakże różne i w czasie, i charakterze kompozycje – sposób wykonania, umiejętność ich różnicowania to zalety, które trudno przecenić u tak młodego pianisty. Trzeba zapamiętać to imię i nazwisko: Stanisław Oracz. I śledzić Jego rozwój, osiągnięcia, karierę.

Z. Marek Piechocki

foto Filharmonia Gorzowska

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/3

, zdjęcie 2/3

, zdjęcie 3/3


2 sierpnia 2022 07:58, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ardom" Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe

ul. Podmiejska 17 B, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 75 14
branża: Chemia gospodarcza - hurt <czytaj dalej>
Frankiewicz Dariusz Kiosk Wielobranżowy

ul. PopławskiegoGorzów Wlkp.,
tel. 95 729 95 66
branża: Kosmetyczne artykuły - detal <czytaj dalej>
Realizacja Filmów Cyfrowych Mariusz Halla

ul. Kosynierów Gdyńskich 109 (róg Sikorskiegoobok Biblioteki), Gorzów Wlkp.
tel. 604 510 062
branża: Filmy - produkcja, dystrybucja <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
admin ego:
#MamyNaToRadę
#MamyNaToRadę! Rusza platforma internetowa z bezpłatnymi poradami dla rodziców. We współpracy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gonty w Gontach
Wierząc porzekadłu mówiącemu, że wszystkie drogi prowadzą do domu, ruszyliśmy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Swego rodzaju czepiactwo z mojej strony: metr sześcienny objętości, nie powierzchni. Powierzchnię mierzymy w metrach kwadratowych :-) ;-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
Pod hasłem odchudzenia rzekomo przeładowanego programu szkolnego, a w konsekwencji ulżenia doli ucznia i nauczyciela, dokonywany jest zamach na to, <czytaj dalej>
Anonim_1513:
):-) <czytaj dalej>
Anonim_6553:
media mówią żeby iść głosoawć to ludzie idą głosują nie wiedzą na kogo nic nie wiedzą ale głosują bo media im to wmówiły

p <czytaj dalej>
Anonim_6553:
pozabierać srajfony to sie wezmą do nauki i od razu znikną zaległości <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej